03.10.2024

ЕК предложи забавяне на регламента срещу обезлесяването

Европейската комисия предложи едногодишно удължаване на преходния период за прилагане на регламента на ЕС срещу обезлесяването (EUDR) след месеци на натиск от страна на държави-членки, търговски партньори и заинтересовани страни, предава Euractiv.

Законът се прилага за соя, добитък, палмово масло, кафе, какао, каучук и дървен материал, произведени както в ЕС, така и извън него.

След седмици на спекулации Комисията направи официално предложение на 2 октомври за удължаване на преходния период с 12 месеца, за да „послужи като период на постепенно въвеждане и да се гарантира правилно и ефективно прилагане“.

„Ако бъде одобрен от Европейския парламент и Съвета, законът ще се прилага от 30 декември 2025 г. за големи компании и от 30 юни 2026 г. за микро- и малки предприятия“, се казва в прессъобщението на Комисията.

Съгласно настоящите правила компаниите имат срок до 30 декември тази година да се съобразят с новите изисквания за надлежна проверка, докато по-малките компании имат срок до 30 юни 2025 г.

Комисията оправда забавянето с цитирането на „обратна информация“ от международни партньори относно готовността им за изпълнение. ЕК също така отбеляза, че заинтересованите страни в ЕС са на различни нива на готовност, като някои са добре подготвени, а други изразяват опасения относно спазването на първоначалните срокове.

В допълнение към предложението за отлагане на прилагането на регламента на ЕС срещу обезлесяването, Комисията публикува и дългоочаквани насоки, включително ключови разяснения относно обхвата на регламента, актуализирани често задавани въпроси и методологията, която ще се използва за разработване на оценката на риск при обезлесяването.

Следващи стъпки

Европейският парламент и Съветът разполагат с по-малко от три месеца, за да приключат междуинституционалните преговори.

„Ще направим всичко възможно да го приемем възможно най-скоро“, заяви източник от унгарското президентство пред Euractiv.

Съобщението предизвика незабавни реакции от страни членки като Чехия и Австрия, които гласно призоваха за отлагане.

„Аз водя кампания за отлагане на регламента за обезлесяването от дълго време. Съгласен съм с основната идея на регламента за обезлесяването. Това обаче не е проблем в Чехия или в повечето европейски страни“, коментира чешкият министър на земеделието Марек Виборни, добавяйки, че правилата ще поставят определени предприятия „в несигурна ситуация“.

През април 2023 г. удължаването беше подкрепено от най-малко 12 министри на земеделието на ЕС по време на заседание на Съвета.

Правомощията за изменение на регламента обаче принадлежат както на Съвета, така и на членовете на Европейския парламент – и мнозина се опасяват, че повторното отваряне на досието може да доведе до отслабване на някои от разпоредбите му.

Докато лидерът на Европейската народна партия (ЕНП) Манфред Вебер каза, че подкрепя отлагането, други, като социалиста Делара Буркхард, евродепутат в областта на околната среда и един от преговарящите по EUDR, го осъдиха.

„Ще направим всичко възможно, за да гарантираме, че консервативната група на ЕНП около ХДС и ХСС няма да използва новооткритата законодателна процедура, за да свие регламента“, заяви Буркхард.

Томас Вайц, координатор на групата на Зелените/ЕСА в комисията по земеделие на Европейския парламент, каза, че удължаването трябва да позволи на компаниите да прилагат правилата до следващата година.

„С удължения краен срок на регламента на ЕС за обезлесяването всички компании трябва да могат да го приложат до следващата година. Няма повече извинения. Регламентът не трябва да бъде разводнен от отлагането“, добави той.

Коалиция от какаови компании, включително Nestlé, Ferrero, Mondelēz, Mars, Tony’s Chocolonely и неправителствени организации като Rainforest Alliance и Solidaridad, „категорично се противопоставят“ на призивите за повторно отваряне на същността на EUDR по време на предстоящите преговори.

За да ускори процеса, Европейският парламент може да задейства спешната процедура, както направи по-рано тази година, за да коригира някои правила в рамките на Общата селскостопанска политика (ОСП), след което да изпрати предложението директно на пленарно гласуване, заобикаляйки доклада на парламентарната комисия по околна среда (ENVI).

Съгласно съответните правила искането за спешна процедура може да бъде направено от комисия, политическа група, определен брой евродепутати, председателя на Европейския парламент, Съвета или Комисията.