Съвместният изследователски център на Европейската комисия в Севиля ще приюти първата в ЕС сграда с нулеви нетни емисии. Дизайнът на сградата, захранвана със слънчева енергия, ще компенсира въглеродните отпечатъци от строителството и експлоатацията. Проектът набляга на устойчивостта, иновациите и местните материали, пише esgnews.com.
Европейската комисия възложи договора за строителство на новата сграда на Съвместния изследователски център (JRC) в Севиля, Испания. След като бъде одобрен от Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз, строителството ще започне от Constructora San José S.A. и Sociedad Española de Montajes Industriales S.A.
Устойчив модел
Проектът илюстрира принципите на Новия европейски Баухаус, съчетавайки иновации и екологична отговорност. Сградата ще разполага с куполообразен покрив, изработен от слънчеви панели, за да генерира енергия, надвишаваща нейните оперативни нужди. Това ще гарантира, че сградата постига нулеви нетни емисии, включително компенсира въглеродния отпечатък от нейната конструкция.
„Това ще бъде първата по рода си сграда от такъв мащаб за европейски институции“, подчертават от Комисията.
Интериорът на сградата включва адаптивни офиси, места за срещи и социални зони, проектирани да бъдат гъвкави. Откритите пространства на новата сграда също ще бъдат достъпни за обществеността, засилвайки ролята й на забележителност на общността и двигател за устойчив напредък.
Местни материали като варовик, дърво и керамика ще намалят въздействието върху околната среда, като същевременно отразяват архитектурното наследство на Севиля.
Разположен в Isla de la Cartuja, проектът ще бъде дело на сътрудничеството между Европейската комисия, Градския съвет на Севиля, регионалното правителство на Андалусия и испанското правителство.
Сайтът на JRC в Севиля, работещ от 1994 г., поддържа над 400 международни служители, работещи по критични политики като устойчивост, изкуствен интелект и иновации.