Глобалните емисии на метан се покачват до рекордно високи нива, движени до голяма степен от човешката дейност – и това излага на риск целите за климата, пише euronews.com. Данните от доклада “The Global Methane Budget 2024”, публикуван в списанието Earth System Science Data, са изчерпателен анализ на тенденциите за метан и техните последици за изменението на климата. Той разкрива, че човешките дейности сега са отговорни за най-малко две трети от глобалните емисии на метан.
Въпреки глобалните усилия за ограничаване на емисиите, има 20% увеличение на произведените от човека източници на метан през последните две десетилетия, според нови оценки. Атмосферните концентрации на газа достигнаха 1923 части на милиард през 2023 г. Това е ниво, 2,6 пъти по-високо от прединдустриалното време, и най-високата концентрация от поне 800 000 години.
“Тази тенденция не може да продължи, ако искаме да поддържаме обитаем климат. Настоящата траектория би изложила на риск границата на глобалното затопляне от Парижкото споразумение от 1,5C“, пишат изследователите в отделна статия, публикувана заедно с доклада.
Метанът е силно мощен парников газ, който се задържа кратко в атмосферата. Той идва от естествени източници като влажни зони или причинени от човека (антропогенни) източници като селското стопанство и производството на изкопаеми горива. През първите 20 години след освобождаването си този газ загрява атмосферата близо 90 пъти по-бързо от въглеродния диоксид.
Справянето с емисиите на метан е от решаващо значение за постигане на климатичните цели, тъй като в момента няма технологии, способни директно да отстранят този газ от атмосферата.
Откъде идват причинените от човека емисии на метан?
Петте най-големи емитери на метан в света са Китай (16%), Индия (9%), САЩ (7%), Бразилия (6%) и Русия (5%). Докладът констатира, че селското стопанство, включително животновъдството и оризища, все още е най-големият източник, на който се падат 40 процента от глобалните антропогенни емисии на метан. Дейностите по изкопаемите горива допринасят за 34%, обработката на отпадъците – 19%, а изгарянето на биомаса – 7%.
Емисиите са нараснали в тези сектори поради увеличената активност в развиващите се региони и засиленото използване на изкопаеми горива. Но изследователите направиха важна промяна в последната си оценка на източниците на метан. Преди това те бяха категоризирали всички емисии от влажни зони, езера и реки като естествени. Най-новото издание на доклада прави опит да се определи количествено влиянието на човешката дейност върху нарастващите емисии от тези източници.
Резервоари, изградени от хора, например, водят до около 30 милиона тона метан, изпускан годишно, тъй като новопотопената органична материя освобождава метан, докато се разлага.
Учените изчисляват, че приблизително една трета от емисиите на метан във влажни зони и сладководни води през последните години са повлияни от фактори, причинени от човека, включително резервоари и емисии, увеличени от оттичане на торове, отпадъчни води, използване на земята и повишаващи се температури.
Може ли светът да постигне целите за намаляване на метана?
Съществуват значителни международни ангажименти за намаляване на емисиите на метан, включително Глобалното обещание за метан, подписано от 150 държави, което има за цел намаляване с 30 процента до 2030 г.
“Целите на това обещание сега изглеждат далечни като пустинен оазис“ ,според учения от Станфордския университет Роб Джаксън, председател на Global Carbon Project.
Изследователите на Global Carbon Project откриха малко доказателства, че светът напредва в обещанията за намаляване на емисиите на метан. Между 2020 г. и 2023 г. сателитните данни показват, че емисиите на метан са нараснали с допълнителни 5 процента. Най-голямото увеличение се наблюдава в Китай, Южна Азия и Близкия изток. Основен принос имат емисиите от въгледобива в Китай и добива на нефт и газ в Близкия изток.
„Само Европейският съюз и вероятно Австралия изглежда са намалили емисиите на метан от човешката дейност през последните две десетилетия“, казва Мариел Соноа от Université Paris-Saclay във Франция, водещ автор на документа Earth System Science Data.
Ако настоящите тенденции продължат, докладът предупреждава, че е малко вероятно да постигнем целите, определени в Global Methane Pledge.
Ръстът на емисиите, който те наблюдават, следва най-песимистичните сценарии за парникови газове на Междуправителствения панел по изменението на климата. Това може да означава повишаване на глобалната температура с повече от 3C спрямо прединдустриалното време до края на века.