04.12.2024

ЕС отлага закона за обезлесяването с една година, но без промени в него

Преговарящите в институциите на ЕС постигнаха компримисно решение относно забраната за внос на стоки, свързани с обезлесяването, предаде Reuters. Влизането в сила на забраната ще бъде отложено с една година, но без промени, предложени от законодателите на ЕС.

Европейската комисия предложи през октомври 12-месечно отлагане до 30 декември 2025 г. след оплаквания от 20 европейски страни, както и компании и държави като Бразилия и Индонезия. Правителствата на ЕС подкрепиха този ход.

“Смекчаване” на регламента

Законодателите на ЕС гласуваха миналия месец не само забавяне на регулацията за обезлесяване, но и “смекчаването” ѝ. Те предложиха нова категория “без риск” и значително намалени проверки за определени държави, основно членове на ЕС.

Преговарящите за правителствата и законодателите на ЕС се срещнаха късно във вторник и се споразумяха за 12-месечно отлагане, но без промени в съществуващите правила. Големите оператори и търговци ще трябва да спазват задълженията от 30 декември 2025 г., а малките предприятия 6 месеца по-късно. Това забавяне би следвало да позволи на компаниите да се адаптират към промените.

Комисията се ангажира да оцени дали изискванията да бъдат опростени за държави, които имат практики за устойчиво управление на горите. “Спешно прекъсване” ще се прилага ако онлайн системата за компаниите не заработи до края на декември 2025 г. или ако класификацията на държавите не бъде публикувана поне шест месеца преди това.

Реакции на политическите групи

Европейската народна партия, най-голямата парламентарна група, която настояваше за допълнителни промени, приветства тези добавки.

Групата на Зелените описа компромиса с отлагане без изменения като „частична, но значителна победа“.

Регламентът за обезлесяването има за цел да изкорени обезлесяването във веригите за доставки на говеждо месо, соя, дървесина, какао, палмово масло, кафе и каучук, продавани в Европа, така че потребителите в ЕС да не допринасят за унищожаването на горите от Амазонка до Югоизточна Азия.

Той бе приветстван като положителна стъпка в борбата срещу изменението на климата, но страните с нововъзникващи пазари от Бразилия до Индонезия твърдят, че регламентът е протекционистки и може да изключи милиони бедни, дребни фермери от пазара на ЕС.