28.08.2024

ЕС отчита 18% намаление на газа и 46% увеличение на ВЕИ

Планът REPowerEU на Европейската комисия, стартиран през май 2022 г., има за цел да трансформира енергийния пейзаж на Европа чрез намаляване на зависимостта от руските изкопаеми горива и стимулиране на производството на възобновяема енергия. Този стратегически ход беше провокиран от енергийната криза, предизвикана от руската инвазия в Украйна, която разкри уязвимостта на ЕС към прекъсвания на енергийните доставки, пише esgnews.com.

След инвазията ЕС драстично намали зависимостта си от руския внос на енергия.

“Почти половината от вноса на газ в ЕС идва от Русия. Сега само 15% от вноса на газ идва от Русия, благодарение на санкциите и усилията за намиране на алтернативни източници”, отбелязва Европейската комисия.

ЕС забрани вноса по море на руски суров петрол, рафинирани петролни продукти и въглища, като значително намали вноса на руски газ и проправи пътя за бъдеща независимост от руската енергия.

Повишаване на енергийната сигурност

За да предотврати недостига на енергия, ЕС въведе система за запълване на газохранилищата преди зимата. През 2022 г. държавите-членки се съгласиха да запълнят подземните газови хранилища до 80% от капацитета до ноември, надминавайки тази цел и достигайки 95%. До средата на август 2023 г. целта отново беше постигната, демонстрирайки координирани усилия за осигуряване на енергийни доставки.

Този проактивен подход гарантира, че до края на зимния отоплителен сезон през април 2024 г. нивата на съхранение на газ са на рекордните 59% от общия капацитет.

„Ние сме по-подготвени и по-обединени от всякога“, подчерта Европейската комисия, отразявайки устойчивостта на Европа срещу шокове в енергийните доставки.

Ускоряване на прехода към чиста енергия

Преминаването към възобновяеми енергийни източници е друг важен акцент на REPowerEU. За първи път през 2022 г. Европа произведе повече електроенергия от вятър и слънце, отколкото от газ. Секторът на възобновяемата енергия отбеляза значителен растеж с рекордните 96 GW нов слънчев капацитет и 33 GW нов вятърен капацитет, инсталирани от началото на плана.

„Удвоихме производството на слънчева енергия от 2019 г. насам“, подчерта Комисията, посочвайки успеха на тези инициативи за намаляване на въглеродните емисии и насърчаване на зелени работни места.

Ревизираната Директива за енергия от възобновяеми източници, в сила от ноември 2023 г., постави амбициозна цел за увеличаване на дела на възобновяемата енергия до 42,5% до 2030 г., с потенциал да достигне 45%.

Финансиране на бъдещето

За да подкрепи тези трансформиращи промени, Европейската комисия мобилизира близо 300 милиарда евро чрез Механизма за възстановяване и устойчивост (RRF). Допълнителни безвъзмездни средства и ресурси от Резерва за приспособяване към Брекзит и продажбата на квоти на Системата за търговия с емисии (ETS) допълнително укрепиха финансовата подкрепа за REPowerEU.

Планът REPowerEU представлява критична стъпка към постигане на по-устойчиво, сигурно и независимо енергийно бъдеще за Европа. Чрез намаляване на зависимостта от външни енергийни източници и инвестиране във възобновяема енергия, ЕС води усилията към по-екологичен и по-устойчив енергиен пейзаж.