Европа трябва да стане по-ефективна в начина, по който произвежда и консумира енергия. Това може значително да намали нуждата от изкопаеми горива и зависимостта от други страни за техните доставки, да намали цените на енергията и да повиши нивата на комфорт в домовете.
Това пише в свой анализ в Euractiv Верена Бакс, експерт по енергийни спестявания в Climate Action Network (CAN) Europe.
По време на изслушването си преди няколко седмици комисарят по енергетиката Дан Йоргенсен изрази колебания да се ангажира с цел за енергийна ефективност до 2040 г., като посочи, че „не е сигурен, че подобна цел би била правилна“. От друга страна, когато стана въпрос за целта за възобновяема енергия до 2040 г., той изрази силно положителното си отношение.
Няколко седмици по-късно в неговото преработено писмо с мисия се появи ангажимент да предложи цел за възобновяеми източници на енергия до 2040 г. Цел за енергийна ефективност в документа липсваше. Въпреки че ангажиментът на Комисията за целта за възобновяема енергия е похвален, необяснима остава липсата на фокус към спестяването на енергия – нещо необходимо, за да остане ЕС конкурентоспособен и да може да спести милиони.
Да станем по-ефективни в начина, по който произвеждаме и консумираме енергия, може значително да намали нуждата ни от изкопаеми горива и зависимостта ни от други страни за техните доставки, да намали цените на енергията и да повиши нивата на комфорт в домовете ни.
В този смисъл целите за енергийна ефективност могат да помогнат за подобряване на енергийната сигурност, създаване на качествени работни места, смекчаване на емисиите и да ни помогнат да се откажем от руските изкопаеми горива и други вносни изкопаеми горива, идващи в ЕС. Освен това ускорените действия на ЕС в областта на климата с амбициозни мерки за пестене на енергия в основата биха могли да спестят на ЕС до 1 милиард евро до 2030 г.
В момента целта за 2030 г., определена в ревизираната Директива за енергийна ефективност (EED), е само 11,7%, доста под необходимото, за да поддържа ЕС в съответствие с целта на Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5°C. Без ангажимент за цел за енергийна ефективност след 2030 г. нетната нула ще остане недостижима.
Необходими са ясна насока и пътна карта към цел за енергийна ефективност до 2040 г.
С обвързваща цел на ЕС за намаляване на потреблението на енергия, която може да потърси отговорност от държавите-членки, правителствата ще започнат да поемат водеща роля в разработването на стратегия за постигане на тази цел. Това също така ще изпрати силен сигнал към индустрията и различните сектори да разработят свои собствени стратегии и да инвестират в процеси и технологии, които са по-енергийно ефективни.
В замяна това може да доведе до повече икономии на разходи за секторите, да привлече повече инвеститори и да доведе до създаването на зелени работни места, което в дългосрочен план ще стимулира повече иновации, опит и най-добри практики, когато става въпрос за прилагане на енергийно ефективни мерки.
Най-важното е, че целта за енергийна ефективност до 2040 г. ще намали общите инвестиционни разходи за енергийния преход.
Със задължителен ангажимент за намаляване на потреблението на енергия, инвестициите в нова инфраструктура за възобновяема енергия, гъвкавост и мрежи биха били значително по-малко. Това също би обезсърчило инвестициите в скъпи алтернативи, като например ядрена технология или технология за улавяне на въглерод (CSS), тъй като няма да има нужда от тях, за да се посрещне намаленото търсене на енергия.
Постигане на целта десетилетие по-рано
Съвместимият с Парижкото споразумение (PAC) енергиен сценарий на CAN Europe показва, че с амбициозно намаляване на търсенето на енергия и инвестиране във възобновяема инфраструктура, ЕС може да стане климатично неутрален до 2040 г., десетилетие по-рано от целта на Европейската комисия за 2050 г.
И все пак, вече утвърденият за комисар Дан Йоргенсен и Европейската комисия не са сигурни относно идеята за определяне на цел, което изпраща лош сигнал към другите институции на ЕС и държавите-членки, когато става въпрос за намаляване на потреблението на енергия.
А целите работят. ЕС постигна своите три основни цели в областта на климата и енергията до 2020 г., които включват цел за енергийна ефективност от 20%. И докато държавите членки не планират достатъчно амбициозен национален принос (и мерки) за постигане на настоящата цел за 2030 г., все още е рано да се преценяват резултатите в сравнение с усилията за планиране.
Европа е на кръстопът да намали цените на енергията, да увеличи конкурентоспособността и да направи енергията достъпна за всички. Точно тук се появява големият невидим съюзник – с цел за енергийна ефективност до 2040 г. правителствата, промишлеността и различните сектори могат да продължат да правят иновации и да надграждат своите стратегии и мерки, когато става въпрос за намаляване на търсенето на енергия и да се насочат към социално справедлив енергиен преход в Европа, основан на възобновяема енергия и енергоспестяване.