Европейската комисия обяви, че обемът на внос на украински мед надвишава лимита, определен в регламента за търговските облаги за Киев, което води до повторното въвеждане на тарифни квоти, предава Euractiv.
За да подкрепи хранително-вкусовия сектор на Украйна на фона на руската инвазия, ЕС въведе автономни търговски мерки (АТМ) през 2022 г., за да премахне митата върху износа на украински селскостопански продукти.
Търговските облекчения, които бяха удължени с още една година през юни, определят максимални обеми на внос за седем чувствителни продукта: яйца, птиче месо, захар, овес, царевица, зърнени храни и мед. Според Европейската комисия медът е най-новият продукт, който е достигнал зададената граница, задействайки аварийната спирачка.
Максималният обем на вноса на продукта е 44 417,56 тона от 1 януари до 31 декември 2024 г., което съответства на средния обем от втората половина на 2021 г. до 2023 г.
От днес украинският мед, внасян в блока, ще попадне под тарифните квоти на всеобхватната зона за свободна търговия между ЕС и Украйна от 2016 г. (DCFTA). Но според Европейската комисия вносът на мед от Украйна вече е над обемите, определени в DCFTA.
Допълнителният внос ще бъде обект на мита за най-облагодетелстваните нации. От ЕК обявиха, че от 1 януари 2025 г. до юни 2025 г. за меда ще се прилага нова тарифна квота, определена на 18 507,32 тона.
Към днешна дата домашните птици и царевицата са единствените чувствителни продукти, които не са превишили съответните си лимити съгласно рамката, но не са далеч от това. Според митническия съюз на ЕС и двете са достигнали почти 70% от максималните количества, определени от регламента.
Трънлив въпрос
Удължаването на търговските облекчения за хранително-вкусовия сектор на Киев, което влезе в сила на 6 юни, не мина без противоречия и отне месеци за преговори.
Европейските фермери, особено от страните, граничещи с Украйна – Румъния, Полша, Словакия, Унгария и България – организираха протести срещу украинските селскостопански продукти, които наводниха пазара на ЕС, призовавайки за по-силни предпазни мерки, отколкото в предишната рамка.
Коалиция от страни от ЕС, водена от Франция и Полша, също настоя за засилени мерки за защита.
През юни Европейската комисия описа споразумението, постигнато от законодателите на ЕС през пролетта, като „правилния баланс за справяне с легитимните опасения на фермерите и държавите-членки.