30.07.2024

Жените олимпийки: Работата не свършва с равенството между половете

Спортистки, които взеха участие в модно ревю в Париж, посветено на равнопоставеността на половете на Олимпиадата, приветстваха историческото постижение. В същото време обаче те подчертаха, че трябва да се свърши още много работа за подобряване на условията на труд, заплащането и видимостта на жените в спорта, предава Ройтерс.

Бивши и настоящи спортисти, включително златната медалистка по плажен волейбол Натали Кук, BMX състезателката Сара Уокър и американската бегачка на средни разстояния Атинг Му, дефилираха по модния подиум с тениски с лозунги като „Равенство Париж“ и „Аз съм“.

Париж 2024 е първата олимпиада, в която като цяло се състезават равен брой мъже и жени, но разпределението все още варира значително в зависимост от държавата и спорта.

Париж е и мястото, където жените за първи път участват в Олимпийските игри изобщо – през 1900 г., когато 22-те състезателки представляват само 2% от общия брой атлети.

„Трябва да се работи повече за защита на жените в спорта. Списъкът е безкраен – трябва да се работи по екипите, които носим, ​​с тормоза онлайн, понякога не сме в безопасни пространства с хората, които трябва да са там, за да ни помогнат, като нашите лекари, нашите треньори“, заяви Ебони Морисън, която ще представлява Либерия на 100 метра с препятствия.

Светът на модата прояви силен интерес към жените спортистки преди Игрите в Париж. Американската спринтьорка Ша’Кари Ричардсън беше представена на корицата на списание Vogue по-рано този месец, а списание Marie Claire публикува брой, посветен на жените в спорта, включващ очерк за баскетболистката Ейджа Уилсън.

„Повече от половината съдържание на Olympics.com и в социалните канали на Олимпийските игри е посветено на жените. Не мисля, че има много спортни платформи и особено такива големи спортни платформи, каквито сме ние, които имат този баланс“, посочи главният изпълнителен директор на Olympic Broadcasting Services Янис Екзархос.

Равенство между половете и при треньорите

„И все пак, на всяка жена олимпийка, която успява да привлече светлината на прожекторите, се падат още много други, които не могат да свържат двата края. Никога не искам да чуя спортист да казва, че е напуснал спорта, защото не успял да си го позволи финансово. А тъжната истина е, че повечето спортисти от тази категория са жени“, заяви Натали Кук, която ще представя Австралия за пети път на Олимпиада.

Кук посочи също така, че Австралия се стреми към равенство между половете и при треньорите, както и при спортистите. Целта е това да бъде постигнато за Олимпиадата, на която страната е домакин – в Бризбейн през 2032 г.

BMX състезателката Уокър, която спечели сребро за Нова Зеландия на Олимпийските игри в Лондон през 2012 г., се разходи по подиума бременна в шестия месец.

„Вече имам момиченце на две години и сега чакам още едно. Искам да покажа, че независимо какво мислим за телата си или как трябва да изглеждат, жените могат да правят невероятни неща, те могат да бъдат олимпийски спортисти във всички различни форми и размери и могат да се разхождат на модно ревю в Париж“, заяви тя.

Уокър също каза, че трябва да се направи повече, за да се увеличи представителството на жените сред треньорите.