21.11.2024

Зам.-кметът на Лондон по транспорта: Личните автомобили няма да изчезнат напълно, нужни са алтернативи

Заместник-кметът на Лондон по транспорта Себ Данс представи опита на британската столица в превръщането ѝ в най-голямата зона на чист въздух в света. Той беше сред водещите лектори на конференцията за зелени градове “Green Business is GREAT” в столичния хотел „Хилтън“. Събитието бе организирано от Британско-българската бизнес асоциация (BBBA) в сътрудничество с посолството на Великобритания. ЕSGnews.bg е медиен партньор на събитието.

Транспортът – основен замърсител

Според Данс основният замърсител в Лондон е транспортът, имащ главен принос за завишените нива на азотен двуокис. Сред най-потърпевшите райони са тези около летището „Хийтроу“, околовръстното шосе и в централните части на града, а най-уязвими са най-бедните жители на столицата и онези, живеещи около най-натоварените и скоростни пътища.

„Има различни документи с политики, които се приемат от институциите, свързани с екологичната стратегия, със стратегията за здравеопазването и стратегията по отношение на транспорта. Това са различни мерки, които се прилагат в отделните райони на града. Стратегията по отношение на транспорта е насочена най-вече към постигане на целта до 2041 година 80% от придвижването в Лондон да бъде чрез обществен транспорт, пеша или с колела”, обясни Данс.

По думите му тези мерки се стремят да доведат и до подобряване на общественото здраве, защото ходенето пеша е полезно за хората.

„В стратегията е залегнало и схващането, че употребата на лични автомобили няма да изчезне напълно, затова целта на политиките в областта на транспорта не са в посока премахване на автомобилите, а да се предоставят повече техни алтернативи“, добави Данс.

Решението за създаването на най-голямата зона на чист въздух в света (Ultra Low Emission Zone – ULEZ) е взето в момент, когато 4000 души са загубили живота си преждевременно в Лондон в резултат на лошите параметри на въздуха, посочи още заместник-кметът.

Посланикът на Великобритания: Нужни са координирани действия

Успехите на действията за справяне с климатичните промени зависят както от предприеманите мерки по места, така и от тясното сътрудничество в международен план със страни партньори. Това каза посланикът на Велиобритания в България Натаниел Копси, който също взе участие на конференцията.

Посланик Копси изтъкна, че Великобритания е постигнала през годините редица дипломатически успехи, като наученият от това голям урок е, че постиженията се дължат на тясното сътрудничество с приятелите и партньорите на страната.

„Това важи в пълна сила и в областта на климатичните промени. В допълнение към предприеманите на родна земя мерки, международните ни действия също ще бъдат от голямо значение. Ние вървим устойчиво по пътя към постигане на икономика с нулеви емисии. Работим с партньорите ни и от България в усилията ни да подкрепим и да подобрим енергийната ефективност, а също така и да изчистим енергийния микс. Работим и с много други държави от Централна и Източна Европа, на Балканите, в Черноморския регион. Не можем да се справим с климатичната криза без координирани действия, включително и законодателни такива“, заяви Копси.

Той подчерта и репутацията на Великобритания като държава, на която може да се разчита като партньор за справяне с климатичните промени, чрез предприемането на амбициозни действия и посредством вземането на мерки за изваждането на въглищата от енергийния микс на Острова.