Българският кандидат за еврокомисар по стартиращите предприятия, научните изследвания и иновациите Екатерина Захариева заяви във встъпителната реч на изслушването си в Брюксел днес, че ако бъде избрана, ще работи за увеличаване на инвестициите в изследванията и иновациите до 3 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на страните членки на европейския блок.
Захариева заяви още във встъпителните си думи, че ще създаде Европейски форум за иновации и изследвания и ще настоява за по-голяма роля на жените в тези области, ако бъде одобрена за еврокомисар.
„За мен е голяма чест, че получих поканата от госпожа Урсула фон дер Лайен. Вярвам, че моят административен и политически опит на високо равнище ще ми помогнат на развитието на ресора ми, който е в основата на европейската програма за конкуренция“, каза в началото Захариева.
Пет приоритета
Българският кандидат за еврокомисар обяви, че в мандата пред нея стоят пет ключови приоритета.
„Ако бъда утвърдена за член на новата Европейска комисия, ще имам пет ключови приоритета. Нужно е доверие и сътрудничество, за да изградим истински европейски съюз и иновации – първият приоритет ще бъде да се укрепи европейското пространство за научни изследвания с нов законодателен акт“, каза тя, като отбеляза, че ще настоява увеличаване на инвестициите в иновациите и научните изследвания от 2,3 на 3% от БВП.
„27 чудесни, но фрагментарни изследователски стратегии не означават европейска стратегия“, посочи Захариева, като постави акцента върху липсата на координация между страните членки на ЕС, която води до неефективна система за финансиране. По думите ѝ Европейският изследователски съвет отделя само 8% от бюджета си за иновации.
„Нужна е цялостна стратегия за стартиращи предприятия“, заяви кандидатът за еврокомисар по отношение на идеята си за създаването на Европейски форум. Тя добави, че ще работи с украински изследователи и преподаватели.
Захариева разказа и за своя план насърчаване на ролята на жените в иновациите, стартъпи и науката.
„Като министър работих, за да оставя трайна следа за насърчаването на жените. Можете да разчитате на мен за това, че ще се боря неуморно за насърчаването им в изследванията и иновациите. Ще представя план за действие за жените в изследванията, иновациите и стартъпите, който да обхваща инициативите от проучвания на жени до сигурни работни места. Ще се боря да постигна присъствие на 50 на сто жени във всички бордове, свързани с „Хоризонт“, експертни групи и комисии за оценка“, категорична бе тя.
Освен това Захариева подчерта и необходимостта от утвърждаването на изкуствения интелект в науката.
Въпроси от български евродепутати
След изслушването Екатерина Захариева започна да отговоря на въпроси на евродепутатите, като няколко от питанията бяха от български представители в европарламента.
Петър Волгин от „Европа на суверенните нации“ попита Екатерина Захариева дали не съществува риск военната икономика да стане мотор и в сферата, която ѝ е поверена, и как ще успее да предотврати превръщането ѝ в област, в която войната ще победи мира.
“Силно се надявам мира да победи войната. Нашата сигурност е свързана с това Украйна да победи в тази война. Считам, че ресурсите и усилията, които ние полагаме да подпомогнем Украйна да победи, не са загубени пари за нас, те са инвестиции в нашата сигурност. Украйна воюва за нашата сигурност”, отговори българският кандидат за еврокомисар.
Ева Майдел от ЕНП, която е и член на комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика отбеляза, че Европа е научна супер сила и подкрепи твърдението си с цифри, като даде примери, че една трета от световните научни публикации идват от ЕС и че съюзът има голям брой носители на Нобелови награди. Въпреки това обаче Ева Майдел отбеляза, че като континент Европа изостава в сферата на конкурентоспособността, ако се прави съпоставка със САЩ и Китай.
„Основната ни цел е да достигнем тези страни. В момента разполагаме с около 95 милиарда евро за научни изследвания, като най-много средства има в програмата „Хоризонт Европа“ – над 53 млрд. евро”, информира още българският евродепутат от ЕНП.
Тя попита Екатерина Захариева има ли идея как да се преориентира финансирането, за да може европейската икономика да създава иновации и да стимулира икономическия растеж.
„Голямата разлика между нас и САЩ, но и Япония, както и близките до нас държави, са в частните инвестиции. Само 40% от европейските дружества инвестират в изследвания и иновации. В САЩ делът е 56%, още по-висок е в Япония и Южна Корея. В стълб 2 липсва фокус на програмата. Забелязва се и сложно управление на програмата „Хоризонт Европа“ и недостатъчно ефективна система за измерване на размера на частните инвестиции, приноса на индустрията в този стълб. Трябват по-добър фокус, по-добър механизъм и инструменти, които да създават стимул частният сектор да инвестира в иновации и наука“, отговори българският кандидат за еврокомисар. Според нея ЕС трябва да бъде по-приоритиризан и фокусиран.
Последваха три въпроса от българския евродепутат Цветелина Пенкова от Прогресивния алианс на социалистите и демократите, която е и заместник-председател на комисията. Тя попита Екатерина Захариева на какъв етап е ЕК в изготвянето на дефиниция за стартиращите предприятия, какви са конкретните законодателни инициативи, за да бъдат задържани младите предприемачи в Европа и освен с настоящите субсидии и заеми, какви допълнителни финансови механизми могат да се предвидят, за да се насърчат частните инвестиции в сектора на иновациите и технологиите.
„Без легална дефиниция на това какво е стартъп, не можем да определим обхвата на този режим. Трябва да се направи анализ на това колко компании, регистрирани в Европа, ще бъдат засегнати. В Европейския акт за иновации има сериозни проблеми с тестването на продуктите. Друг проблем е, че Европа изостава изключително в сравнение със САЩ по отношение на обществените поръчки“, отговори Екатерина Захариева.