Отдалечена, ледена и най-вече девствена, Гренландия играе огромна роля в климатичните промени, които се наблюдават по цялата планета, предава Евронюз.
„Гренландия е мястото, където се пресичат изменението на климата, оскъдните ресурси, напрегнатата геополитика и новите търговски модели. Най-големият остров в света сега е централен за геополитическата, геоикономическа конкуренция по много начини, отчасти поради изменението на климата“, каза Джеф Дабелко, професор по сигурност и околна среда от университета в Охайо.
Още от първия си мандат на власт новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп изрази интерес към придобиването на Гренландия, която е полуавтономна територия на Дания, дългогодишен съюзник на САЩ и член-основател на НАТО. На острова се намира и голяма военна база на САЩ.
Защо Гренландия е желана?
„Мислете за Гренландия като за термостат за един затоплящ се свят. Тя е в регион, който се затопля четири пъти по-бързо от останалата част на земното кълбо. Вътре са заключени ценни редкоземни минерали, необходими за телекомуникациите, както и уран, милиарди неизползвани барели петрол и огромни запаси от природен газ“, каза климатологът Дейвид Холанд от Нюйоркския университет.
Много от същите минерали в момента се доставят предимно от Китай. Затова е обяснимо, че други страни, като Съединените щати, проявяват интерес към Гренландия. Естествено има и проблем.
„В Гренландия повече от петрол, газ или минерали, има лед – при това в абсолютно “нелепо” количество“, каза климатологът Ерик Риньот от Калифорнийския университет.
Ако този лед се разтопи, това ще промени бреговете по целия свят и потенциално ще промени метеорологичните модели по толкова драматичен начин, че заплахата може да е в основата на апокалиптичен холивудски филм.
Гренландия съдържа достатъчно лед, така че ако целият се разтопи, световните морета ще се повишат със 7,4 метра. От 1992 г. насам Гренландия е загубила около 182 милиарда тона (169 милиарда метрични тона) лед всяка година, като загубите достигнаха 489 милиарда тона годишно (444 милиарда метрични тона) през 2019 г.
Други климатични фактори
Гренландия също така служи като двигател и превключвател на ключово океанско течение, което влияе върху климата на Земята по много начини, включително върху урагани и зимни бури. Нарича се Атлантическа меридионална преобръщаща се циркулация или AMOC и в момента се забавя, защото повече прясна вода се изхвърля в океана от топенето на лед в Гренландия. Забавянето на AMOC е опасна повратна точка в климата, която може да потопи Европа и части от Северна Америка в продължително замръзване, сценарий, описан във филма от 2004 г. „The Day After Tomorrow“.
„Ако тази глобална текуща система се забави значително или дори напълно се срине – както знаем, че се е случвало в миналото – нормалните модели на температурата и валежите по света ще се променят драстично. Селското стопанство ще бъде дерайлирано, екосистемите ще се сринат и нормалното време ще бъде нещо от миналото“, каза климатологът Дженифър Франсис от Центъра за изследване на климата Удуел.
„Гренландия също променя цвета си – от бялото на топящия се лед, който отразява слънчевата светлина, топлина и енергия от планетата, към синьото и зеленото на океана и сушата, които поглъщат много повече енергия“, казва Холанд.
Гренландия играе роля в драматичното замръзване, което две трети от Съединените щати изпитват в момента. А през 2012 г. метеорологичните модели над Гренландия помогнаха за насочването на супербурята Санди към Ню Йорк и Ню Джърси, според експерта по зимното време Джуда Коен.
Защо местоположението на Гренландия е толкова важно?
Тъй като се простира през Арктическия кръг между Съединените щати, Русия и Европа, Гренландия е геополитически компонент, към който САЩ и други страни гледат повече от 150 години. В момента островът дори е още по-ценен, тъй като Арктика се отваря повече за корабоплаване и търговия.