07.08.2024

Зелени или бели покриви: Кои са по-ефективни за охлаждане на градовете?

Зелените и бели покриви са предназначени да понижават градските температури и да охлаждат хората, но как точно работят те – и кой е по-ефективен? Зелените покриви включват засаждане на растителност отгоре, докато белите включват боядисване. Целта е да помогнат за понижаване на температурата на въздуха.

При ефекта на „градския топлинен остров“ температурите често могат да бъдат с 10 градуса по-горещи в градовете, отколкото в селските райони, тъй като високите сгради улавят топлината, а материали като асфалт и бетон я абсорбират.

Растенията спомагат за облекчаване на този ефект, тъй като съхраняват топлина, която след това се освобождава, когато се изпаряват, пише euronews.com. Tе не само помагат за понижаване на дневните температури, но носят многобройни ползи за биоразнообразието.

Изследователи от Лондон откриват, че белите покриви са по-ефективни

Изследователи от University College London (UCL) анализирали температурите на различни покриви и среди в Лондон през два горещи летни дни през 2018 г. Тяхното проучване установява, че докато зелените покриви са ефективни за понижаване на температурите през деня, те всъщност повишават околните температури през нощта.

„Чрез излъчване – тоест чрез изпотяване растенията отделят повече топлина в тази форма на латентна топлина (топлината, която не можете да възприемете), така че основно това е водна пара“, обяснява Оскар Брус, старши научен сътрудник по градска климатология и здраве в UCL.

Зелените покриви намаляват температурата на въздуха, добавя той, но тъй като след това загряват дадена зона през нощта, получавате „нулево средно понижение“ на температурата. Констатациите показват, че белите покриви могат да бъдат по-ефективна система за модификация на покрива.

Как охлаждат белите покриви?

„Хладните покриви“ са напръскани с отразяващи свойства, като бяла боя.

„Принципът е, че енергията, която идва от слънцето, се отразява обратно направо в атмосферата и в космоса, така че тази енергия, която идва на първо място, просто не се натрупва в града, в сградите, по улиците и т.н.“, обяснява Брус.

Белите покриви имат допълнителното предимство, че са много по-леки от зелените градини, които в някои случаи могат да бъдат непосилно тежки за една сграда.

„Проблемът с избелването на покривите е фактът, че с времето те се замърсяват и така отразяващият им капацитет намалява и трябва да се уверите, че винаги го поддържате възможно най-бели. Това може да бъде скъпа част от поддръжката”, допълва Оскар Брус.