31.12.2024

Земята опустинява все по-бързо заради климатичната криза

През последните три десетилетия площ, почти с една трета по-голяма от Индия, се е превърнала от земя с влажни условия в сухи райони, в които земеделието е изключително трудно, се казва в ново изследване, цитирано от Гардиън. Сухите райони сега съставляват 40% от цялата сухоземна повърхност на Земята, с изключение на Антарктика. Три четвърти от сушата в света е претърпяла по-сухи условия през последните 30 години – състояние, което вероятно ще се превърне в постоянно. Това се казва в доклад на  Групата за научна политика на ООН.

Африка е загубила около 12% от своя БВП поради нарастващото безводие между 1990 г. и 2015 г., се посочва в доклада. Прогнозите са дори по-лоши – Африка ще загуби около 16% от БВП, а Азия близо 7% през следващото половин десетилетие.

„За разлика от сушите – временни периоди с ниски валежи – безводието представлява постоянна, неумолима трансформация. Когато климатът на даден район стане по-сух, способността за връщане към предишните условия се губи. По-сухият климат, който сега засяга огромни земи по света, няма да се върне към предишния си вид и тази промяна предефинира живота на Земята“, казва Ибрахим Тиау, изпълнителен секретар на Конвенцията на ООН за борба с опустиняването (UNCCD).

Някои култури ще бъдат особено изложени на риск – добивите от царевица се очаква да намалеят наполовина в Кения до 2050 г., ако настоящите тенденции продължат. Сухите зони са райони, където 90% от валежите се губят поради изпарение, оставяйки само 10% за растителността. Две трети от земята в световен мащаб ще съхранява по-малко вода до средата на века, се казва още в доклада.

Водната криза ще става все по-остра

Проблемите с водата в света бързо стават все по-остри в резултат на глобалния провал в справянето с емисиите на парникови газове. Според проучването към 2020 г. около 30% от населението – 2,3 милиарда души в световен мащаб – живее в сухи зони, спрямо около 22,5% през 1990 г. До 2100 г. се предвижда това да се удвои, ако не се направи достатъчно за намаляване на въглеродните емисии. Почти половината от хората в Африка вече живеят в сухи земи.

„За първи път научен орган на ООН предупреждава, че изгарянето на изкопаеми горива причинява постоянно изсушаване в голяма част от света, с потенциално катастрофални въздействия, засягащи достъпа до вода. Това може да изтласка хората и природата още по-близо до катастрофални повратни точки“, заяви Барън Ор, главен учен в UNCCD.

Сривът на климата е неразривно свързан със световната водна криза, показват множество проучвания. Лошите земеделски практики, прекомерното извличане на вода, ерозията на почвата и унищожаването на естествената растителност също са фактори.

„Здравите почви са основата на живота. Сухите земи означават деградирали почви, а причината е ясна: човешка дейност. Интензивното земеделие е водещият двигател на деградацията на земята и почвата, подхранвайки загубата на биоразнообразие, намаляването на улавянето на въглероден диоксид и влошаващите се наводнения, суши и горски пожари – проблеми, които бързо нарастват по целия свят“, казва Правина Сридар, главен технически директор на кампанията Save Soil.

Марк Маслин, професор по наука за земната система в Университетския колеж в Лондон, който не е участвал в проучването, също отправи предупреждение.

„Това е земята, на която разчитаме за производството на храна. Това не е само предупреждение, но и призив към политиците, че има решения. Първо: можем да ограничим емисиите на парникови газове, което ще намали изменението на климата и глобалното засушаване. Второ, можем да признаем, че светът изсъхва и да вземем мерки да го забавим и да се адаптираме към него. Сега имаме толкова много решения: устойчиво земеделие, управление на водите, повторно залесяване и озеленяване до образование и повишаване на осведомеността. В крайна сметка е необходимо добро местно и национално управление, за да се справим с опустиняването на нашата ценна животворна планета“, заяви професор Маслин.