Над половината от историческите обекти, разположени по крайбрежието на Турция и Гърция, са изложени на много висок или висок риск да потънат под водата до края на века с покачването на морското равнище, установи ново проучване, цитирано от Евронюз.
Световното морско ниво се покачва, тъй като глобалното затопляне причинява топенето на повече ледени покривки и ледници. Някои обекти, като остров Делос близо до Миконос, вече понасят структурни щети поради увеличените наводнения.
Световното наследство на ЮНЕСКО е едно от най-важните религиозни светилища в гръцкия и римския свят. Над една трета от историческите обекти в Егейско море са застрашени от покачването на морското равнище
Проучването е проведено от геолога Енес Зенгин от отдела за градско и регионално планиране на университета Dumlupınar, използвайки данни от техническия доклад за покачването на морското равнище за 2022 г. от Националната океанска служба на САЩ.
Зенгин създаде карти на риска от наводнение за пет различни сценария с рискови класове, вариращи от много висок до много нисък, според глобалните и местните прогнози за повишаване на морското равнище.
Проучването оценява уязвимостта на 464 исторически обекта по източното средиземноморско крайбрежие на Турция и Гърция. В него се заключава, че 147 археологически обекта, замъци, крепости, кули, мостове, некрополи или руини по крайбрежието ще бъдат изложени на някакво ниво на риск през следващите 50 години – дори и в най-добрия сценарий.
От 464 анализирани обекта, 34 се считат с много висок риск, 19 с висок риск и 27 със среден риск.
Най-застрашени места
Най-застрашените места в Турция са древните градове Книдос и Каунос в южната провинция Мюгла и древният пристанищен град Елая в западната провинция Измир. Тези места могат да изчезнат под водата частично или напълно до края на века, дори само с един метър покачване на морското равнище.
Изследването установи, че сценарий, включващ три метра покачване на морското равнище, би застрашил още няколко места, включително пристанището на Ефес, Милет и замъка Гюверчинада в Айдън, както и древните градове Олимпос и Патара в Анталия.
В Гърция древните градове Сиси, Павлопетри и Локрис се считат за изложени на „много висок“ риск.
Въпреки че тези резултати са обезпокоителни, проучването подчертава, че за 317 места няма опасност от наводняване дори при най-лошия сценарий на покачване на морското равнище с пет метра.