16.08.2024

Изменението на климата утроява вероятността от екстремни горски пожари

Екстремните горски пожари са три пъти по-вероятни заради изменението на климата. Това показва нов доклад „Състоянието на горските пожари“, публикуван от Университета на Източна Англия (UEA), Британския център по екология и хидрология (UKCEH), Метеорологичната служба и Европейския център за средносрочни прогнози за времето (ECMWF).

Това е първият годишен преглед на екстремните пожари до момента. Докладът разглежда пожарите, които са се случили между март 2023 и февруари 2024 г., причините зад тях и дали могат да бъдат педвидени. Изследователите също анализирали доколко изменението на климата може да увеличи риска от подобни събития в бъдеще., пише euronews.com.

Данните показват, че вероятността от безпрецедентните горски пожари в Канада и части от Амазония миналата година е била поне три пъти по-голяма вследствие на изменението на климата. Пожарите в Канада доведоха до повече от 230 000 евакуации през 2023 г. и осем пожарникари загубиха живота си.

Южна Америка също видя необичайно голям брой пожари през сезон 2023-24, особено в северните части на континента. Пожарите в бразилския щат Амазонас, Боливия, Перу и Венецуела доведоха до това регионът на Амазонка да изпита едни от най-лошите условия за качество на въздуха на планетата.

Горските пожари в Чили, Хавай и Гърция също се разпространяват бързо и горят интензивно. В Чили загинаха 131 души, 100 в Хавай и 19 в Гърция.

Установено е, че ако не беше спокойна година в африканските савани, емисиите от пожари по света щяха да бъдат най-големите за всички сезони, регистрирани от 2003 г. насам.

Около 3,9 милиона квадратни километра земя бяха изгорени в световен мащаб по време на миналогодишния пожарен сезон.

“Миналата година ние видяхме горски пожари, убиващи хора, разрушаващи имоти и инфраструктура, причиняващи масови евакуации, застрашаващи поминъка и увреждащи жизненоважни екосистеми. Горските пожари стават по-чести и интензивни със затоплянето на климата и както обществото, така и околната среда, страдат от последствията”, казва водещият автор на тазгодишния анализ, д-р Матю Джоунс, научен сътрудник в Центъра за изменение на климата Тиндал Изследвания в ОАЕ.

Той добавя, че в Канада за един сезон са регистрирани въглеродни емисии от пожари за едно десетилетие – повече от 2 милиарда тона CO2. Тези емисии допълнително повишават атмосферните концентрации на CO2, изостряйки глобалното затопляне.

Как изменението на климата прави горските пожари по-вероятни?

Наред с анализирането на въздействието на миналогодишните пожари, докладът се фокусира и върху причините за екстремни пожари в три региона: Канада, Западна Амазония и Гърция. И на трите места те установяват, че времето за пожари – характеризиращо се с горещи сухи условия, които увеличават вероятността от избухване на пламъци – се е променило значително поради изменението на климата.

Изключително предразположеното към пожари време през 2023 г. направи пожарите в Канада три пъти по-вероятни и два пъти по-вероятни в Гърция. В Амазония горещото сухо време направи пожарите 20 пъти по-вероятни.

В Канада и Гърция смесица от тежко пожароустойчиво време и изобилие от суха растителност доведе до голям скок в броя и мащаба на пожарите миналата година.

Изследователите също така използвали авангардни инструменти, за да разберат как изменението на климата е променило района, изгорен от пожари, спрямо това как биха изглеждали те в свят без изменение на климата.

„На практика е сигурно, че пожарите са били по-големи по време на горските пожари през 2023 г. в Канада и Амазония поради изменението на климата. Вече виждаме въздействието на изменението на климата върху метеорологичните модели по целия свят и това нарушава нормалните пожарни режими в много региони. Важно е да се изследва как изменението на климата влияе върху пожарите, което дава представа как те могат да се променят допълнително в бъдеще“, казва д-р Шантел Бъртън, старши учен по климата в Met Office.

Намаляването на емисиите на парникови газове може да помогне

Честотата и интензивността на екстремните горски пожари ще се увеличат до края на този век, особено ако емисиите на парникови газове останат високи, казват авторите на доклада.

„Докато емисиите на парникови газове продължават да нарастват, рискът от екстремни горски пожари ще ескалира“, обяснява д-р Дъглас Кели, старши учен по пожарите в UKCEH.

Но увеличаването на вероятността от бъдещи пожари може да бъде сведено до минимум чрез намаляване на емисиите на парникови газове и постигане на амбициозни въглеродни цели.

„Какъвто и сценарий за емисии да следваме, рисковете от екстремни горски пожари ще се увеличат в Канада, подчертавайки, че обществото трябва не само да намали емисиите, но и да се адаптира към променящите се рискове от горски пожари. Тези прогнози подчертават спешната необходимост от бързо намаляване на емисиите на парникови газове и управление на растителността, за да се намали рискът и въздействието на все по-тежки горски пожари върху обществото и екосистемите“, добавя д-р Кели.