Министерство на околната среда и водите е крило от обществеността в продължение на години, че системата за измерване на въздуха в София е компрометирана и не отчита коректно замърсяването, въпреки че е разполагало с данни за това. Междувременно хиляди жители на града са страдали, а някои от тях вероятно и починали преждевременно от болести, свързани със замърсения въздух.
Скандалната информация става публично известна след спечелено от Екологично сдружение „За Земята“ дело за достъп до обществена информация (№ 4667/2024 г. по описа на Административен съд, гр. София), с което организацията изиска да се оповестят резултатите от доклад за условията за разполагането на пунктовете за контрол на качеството на атмосферния въздух в страната, изготвен още през 2022 г. по поръчка на тогавашния министър на околната среда. По необясними причини, тази ключова информация беше укривана от обществеността толкова дълго време.
Две измервателни станции в София не отговарят на изискванията
Според експертните оценки в доклада, който е бил готов още през същата година, автоматичните измервателни станции „Младост“ и „Павлово“, които са двете транспортно ориентирани автоматични измервателни станции в София, не отговарят на изискванията, защото са разположени далеч от пътното платно. По този начин те показват по-ниско от реалното ниво на замърсяване с азотен диоксид. NO₂ е сред най-обществено значимите замърсители на въздуха в градовете в европейски мащаб и вероятно най-важният, произхождащ от транспорта.
„Важно за здравето на всеки жител на София и за икономиката на града е възможно най-бързо да се поправят пропуските в мониторинговата система за въздуха. Това трябва да стане прозрачно и с участието на гражданите. Ключов е и въпросът за отговорността. Съответните органи също така би трябвало да потърсят виновните за циничното укриване на тази информация и да разследват действията, граничещи с престъпление срещу общественото здраве”, посочи Ивайло Попов от За Земята.
Ясни индикации
В продължение на години в София съществуваха ясни индикации, че има нередности в разположението и обхвата на мониторинговата система за въздуха. Дългосрочни и краткосрочни измервания на „За Земята“ показаха наличие на скрито за официалната мониторингова система замърсяване с азотен диоксид, при това на много повече от предполагаемите места в града. Данните бяха потвърдени и от международен екип, предвождан от един от водещите европейски експерти в областта, д-р Аксел Фридрих.
Проблемите на официалната системата за измерване на въздуха в София са технически, но от друга страна се дължат и на действия на администрацията, включително преместването на измервателната станция за трафика от едно от най-ключовите кръстовища на града, Орлов мост, в двора на НИМХ в Младост, който е на практика парк. Така станцията е разположена, според данни от доклада, на 65 метра от най-близкия бордюр. Това е над 6 пъти по-далеч спрямо официални изисквания за коректно измерване (най-много 10 м. отстояние от пътя).
„Повод за преместването на измервателната станция от Орлов мост преди години беше провеждащ се в близост ремонт, свързан с изграждането на едноименната метростанция. Причините тя да не се върне след това на мястото ѝ обаче смятаме, че са свързани с нежеланието на определени хора в отговорните органи, както и на определени политици, да се вземат конкретни, понякога непопулярни първоначално мерки срещу замърсяването на въздуха в града от транспорта. Най-лошото в случая обаче е, че докато в София няма коректно измерване на замърсяването на въздуха, не може да се очаква да има никакви реални мерки за противодействие на проблемите, които произтичат от него. Тъпчем на едно място”, каза Ивайло Попов.
Проблемът е прекалено сериозен, за да се подмине
Основният източник на замърсяване на въздуха с азотен диоксид в градовете са автомобилите с двигатели с вътрешно горене и най-вече дизеловите такива. Дори краткотрайните излагания на високи нива на азотен диоксид могат да влошат здравословното състояние на хора с дихателни заболявания, особено с астма. По-продължителното излагане на въздух с повишени концентрации на NO₂ , например от хората, които живеят непосредствено до натоварени пътища или прекарват повече време в близост до тях, може да допринесе за развитието на астма и потенциално да увеличи чувствителността към респираторни инфекции, като води до структурни промени в белия дроб дори при здрави хора. Най-застрашени са хората с респираторни и сърдечно-съдови проблеми, бременните, децата и най-възрастните, бивши и настоящи пушачи.
На фона на тези смущаващи данни, зад които се крият лично страдание и материални загуби на жителите на столицата, Министерство на околната среда и водите дори не предостави пълната информация от доклада, а само частична справка от него. Отказът е въпреки влязлото в сила съдебно разпореждане по темата. Това се случва на фона на продължителни усилия на екологичната организация да получи достъп до информацията.
Затова от „За Земята“ ще изискат спешна среща с министъра на околната среда и водите и предприемане на конкретни мерки за справяне с проблема, както и да се потърси отговорност от виновните за бездействието на административно ниво.
Незаконни измервания и в други градове
Освен двете автоматични измервателни станции в София проблеми съществуват и в редица други градове, алармират от „За Земята“. Например автоматичната измервателна станция „Зелен клин” в Стара Загора също не отговаря на изискванията за транспортен пункт по критерия отстояние от бордюра. Ръчните пунктове „РИОСВ” в Пазарджик, „Църква” в Перник, „Гара Яна”, „РИОСВ” в Хасково и „РИОСВ” в Монтана също са оценени като несъответстващи на законодателството. Интересен е казусът с ръчен пункт „РИОСВ” във Велико Търново, за който още през 2015 и 2018 г. има инициирана преписка от общината за преместването му, но това не е сторено. Години по-късно отново се препоръчва да бъде променена тази точка на измерване. ДАОС системите в градовете Свищов, Никопол, Силистра и Бургас не отговарят на изискванията за височина съгласно нормативната уредба.