Начинът на мислене влияе на това как човек избира да вижда света. Реакциите му/ѝ на това какво се случва – както големите събития, така и ежедневните такива, определя дали човек вижда постоянна липса на ресурси или пък възможности в негативните ситуации.
Оскъдност като начин на мислене
Хората, които виждат ресурсите като оскъдни смятат, че щом един ги има, то друг ги няма, затова работят, за да привлекат максимално много към себе си. За предприемачите, важен елемент от подготовката за нов бизнес е осъзнаването на необходимите ресурси, които е нужно да бъдат вложени в началото, както и дали те са налични или тепърва трябва да бъдат осигурени.
Начинът, по който се използва езика, може да подскаже дали човек има начин на мислене, в който ресурсите са оскъдни. Например ако за времето се използва глагол „отнема“, а не „инвестира“, и говорят за „статус“ вместо за „принос“.
Изобилие като начин на мислене
В контраст, хората с начин на мислене, фокусиран върху изобилието, търсят креативни начини да обърнат негативното в позитивно. Те виждат безброй възможности за въздействие и как чрез колаборация и работа в екип могат да бъдат постигнати високи резултати без големи средства да бъдат влагани.
Трансформация от оскъдност към изобилие
Промяна на нагласата може да се случи когато човек се фокусира върху това, което има в наличност. Вместо да мисли за това, което няма, добре е да помисли каква възможност се открива на хоризонта. Пример за това е промяна в кариерата. Ако човек мисли как няма достатъчно преносими умения за да смени индустрията, в която работи, или се отчайва, че има малко позиции, а същевременно много голяма конкуренция, това е оскъдно мислене. Ако, обаче, използва кариерната пауза да помисли какво всъщност иска да прави нататък в живота си, това е чудесна възможност.
До промяна на начина, по който човек гледа на нещата, води и промяна на подхода и търсене на решение, в което и двете страни печелят или поне не излизат от преговорите в по-лоша ситуация, отколкото са били преди тях, дава повече възможности за положително развитие.
Изразяването на благодарност подобвяра благосъстоянието. Този малък жест с голямо значение кара околните да се чувстват добре, но и напомня на човек, че това, което се приема за даденост, не бива да се подценява.