04.12.2024

Интелигентният набор от мерки за защита на правата на човека

13-ият форум на ООН за бизнеса и правата на човека, който се проведе  от 25 до 27 ноември в Женева, събра около 3000 посетители на живо и около 1000 онлайн, представляващи 156 държави. Форумът се утвърждава като ключова платформа, чрез която представители от бизнеса, неправителствени организации, консултанти, академичната общност и различни експерти, обсъждат взаимовръзката между бизнес дейностите и зачитането на човешките права. Основната тема на форума тази година бе „Реализирането на „интелигентния набор от мерки“ за защита на правата на човека в контекста на бизнес дейностите“.

Принципът за „интелигентен набор от мерки“ е заложен в Стълб 1, който се отнася до ролята на държавите според Ръководните принципи на ООН за бизнеса и правата на човека. Той представлява комбинация от международни, национални, доброволни и задължителни мерки, чрез които държавите да насърчат бизнесите да зачитат човешките права. Примери за задължителни мерки са различните законодателни инициативи за задължителна надлежна проверка в Европейския съюз, докато част от доброволните мерки включват прилагането на различни доброволни стандарти, като 10-те принципа на UN Global Compact или включването в Ethical Trading Initiative. Други международни мерки включват развитието на капацитета на служителите в глобалните вериги на доставки, подобряване на практиките за обществени поръчка, схеми за стимулиране на компаниите.

Нарастваща нужда от задълбочено изследване на темата

Форумът разгледа и по-разширени теми, като една от сесията представи различните подходи в образованието, свързано с обучението за бизнеса и правата на човека. Нарастващата нужда от задълбочено изследване на темата и внедряване на иновативни методи за обучение на експерти, които да отговорят на изискванията на тази сложна и интердисциплинарна област, стана ясна.

Сред основните теми, разгледани на форума, са ролята на финансовите институции и държавите в прехода към зелена икономика и начините, по които те могат да влияят на бизнеса, както и как доброволните и задължителни мерки могат да преодолеят предизвикателствата и да подкрепят справедливия преход; рисковете за човешките права, произтичащи от развитието на изкуствения интелект, и начините за тяхното предотвратяване, включително споделянето на добри практики; тенденциите и проблемите, свързани с трудовата експлоатация на имигрантите и предизвикателствата и ползите от прилагането на принципа „работодателят плаща“, който важи при наемане на работници от различни държави; спешната необходимост от включването на малките и средни предприятия, които индиректно усещат увеличаващите се изисквания за докладване, произтичащи от различни законодателни инициативи; рисковете от климатичните промени и нарастващият брой съдебни дела, свързани с климата; разграничаването на притежателите на права от заинтересованите страни; както и нуждата от ефективни механизми за защита на засегнатите лица.

Успехът на форума се състои в желанието на участниците да работят заедно и да си съдействат, прилагайки практики, основани на правата на човека. Относително малкият брой на представители от публични институции може да се разглежда като възможност за развитие на темата, като се очаква в бъдеще участие на повече представители от публичния сектор.

С оглед на текущите тенденции и преговори за създаването на международен правно обвързващ инструмент за регулиране на дейността на транснационални корпорации и други бизнес организации в контекста на международното право за правата на човека, ангажиментът на държавите е от решаващо значение. Активната роля на най-новият член на работната група на ООН за бизнеса и правата на човека проф. Лира Якулевичиене, носи нова енергия и възможности за развитие на темата за взаимовръзката между бизнеса и правата на човека в Централна Азия и Източна Европа.