15.08.2024

Интервюто Мъск-Тръмп: Необосновани и непотвърдени с факти твърдения за климата

Бизнесменът милиардер Илон Мъск взе интервю от кандидата за президент на Републиканската партия Доналд Тръмп в социалната си платформа „Екс“. И Тръмп, и Мъск направиха необосновани, често непотвърдени с факти, твърдения за глобалното затопляне. Двамата дори заявиха, че покачващите се морски нива ще бъдат причина да се създадат „повече имоти на брега на океана“ и че няма спешна нужда от намаляване на въглеродните емисии, предава Гардиън.

Тръмп, републиканският кандидат за президент на САЩ, и Мъск, най-богатият човек в света, се спряха на проблема с климатичната криза по време на техния разговор в понеделник, като се съгласиха, че светът има достатъчно време за отдалечаване от изкопаемите горива, ако изобщо има такова.

„Не може просто да спрем с изкопаемите горива. Мисля, че ни остават може би стотици години. Никой наистина не знае“, заяви Тръмп.

Бившият президент, който в миналото нарече климатичната криза „измама“, също каза, че е „позор“, че администрацията на Джо Байдън не е отворила огромната арктическа пустош в Аляска за нефтени сондажи, твърдейки, че много по-голяма заплаха представлява перспективата за ядрена война.

„Единственото нещо, което не разбирам, е, че хората говорят за глобално затопляне или за промяна на климата, но никога не говорят за ядрено затопляне“, заяви Тръмп по време на разговора.

Междувременно Мъск каза, че е погрешно да се очерня петролната и газова индустрия, основният двигател на замърсяването на планетата, както и че единственият императив да се изоставят изкопаемите горива е, че те един ден ще пресъхнат.

„Ако спрем да използваме нефт и газ точно сега, всички ще гладуваме и икономиката ще се срине. С течение на времето ние искаме да преминем към устойчива енергийна икономика, защото в крайна сметка петролът и газта един ден ще бъдат изчерпани. Но все още имаме доста време. Не е нужно да бързаме и не трябва да настояваме да спираме фермерите да се занимават със земеделие или да не позволяваме на хората да ядат пържоли. Оставете фермерите на мира“, заяви Мъск.

Според него основната опасност от натрупването на въглероден диоксид в атмосферата е, че в даден момент ще стане трудно да се диша, причинявайки „главоболие и гадене на хората“. Това би се случило с CO2 при около 1000 части на милион от земната атмосфера, което е повече от двойно повече от сегашните рекордни концентрации.

Реалната картина

Учените са категорични, че настоящите глобални температури са по-горещи, отколкото когато и да било в познатата човешка история и вероятно много преди това време, което причинява нарастващи катастрофални въздействия по отношение на горещи вълни, суши, наводнения и унищожаване на естествения свят и биоразнообразието.

Правителствата се съгласиха да ограничат повишаването на глобалните температури до 1,5C над прединдустриалната ера, като експертите предупреждават за каскадни катастрофи след преминаването на тази точка. Светът е изправен пред трудната задача за бързо намаляване на емисиите наполовина през това десетилетие и след това до нула до 2050 г., за да избегне тези най-лоши въздействия.

Въпреки твърденията на Тръмп за нови плажове, морските нива се покачват по-бързо по крайбрежието на САЩ от средното за света, като през следващите 30 години се очаква повишаване на морското равнище с до 1 фут (0,3048 метра) – увеличение, което се равнява на общото покачване, наблюдавано през последния век.

Случаите на значителни наводнения са се увеличили с 50% от 90-те години на миналия век, като милиони американци ще бъдат засегнати, ако домове, магистрали и други инфраструктури са наводнени. Във Флорида, където Тръмп има свой собствен крайбрежен имот в Мар-а-Лаго, няколко застрахователи решиха да напуснат щата поради нарастващите разходи от наводнения от покачващото се морско равнище и по-силните бури.

Реакции

„Дискусията на Тръмп и Мъск относно климатичната криза се насочи към съвсем нови нива на глупост“, заяви Бил Маккибън, ветеран активист в областта на климата и съосновател на 350.org.

Маккибън написа, че това е „най-тъпият разговор за климата на всички времена“.

„Вредните въздействия от изменението на климата и по-специално от по-екстремни метеорологични събития, като горски пожари, наводнения, горещи вълни, по-интензивни урагани, всъщност в много отношения надхвърлят прогнозите, направени само преди десетилетие. Тъжно е, че Илон Мъск се превърна в критик на изменението на климата. Той буквално отрича науката“, заяви Майкъл Ман, водещ учен по климата.

Според него, ако нивата на CO2 наистина станат толкова високи, че затрудняват дишането – една от опорните точки на Мъск, то тогава въздействието на климатичната криза ще бъде толкова опустошително, че вече е причинило обществен колапс.

„Всъщност зле информираните и необосновани изявления на Илон причиняват главоболие и гадене. Изявлението на Тръмп пък, че покачването на морското равнище ще доведе до повече имоти на брега на океана не издава липса на разбиране на физиката на климата. Издава липса на разбиране на геометрията в началното училище“, контрира още Ман.