Властите в Казахстан започват 2025 г. съсредоточени върху изграждането на атомна електроцентрала. Президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев поиска ускоряване на процеса, предава Euractiv.
Наскоро държавният глава се срещна с министъра на енергетиката Алмасадам Саткалиев, за да обсъди бъдещите планове на министерството, включително тези за изпълнението на големи проекти в петролния, газовия и енергийния сектор. По време на срещата Токаев изтъкна важността на ускоряването на строителството на атомната електроцентрала, одобрено от 71% от гласоподавателите на общонационалния референдум, проведен на 6 октомври.
Съоръжението е предвидено да бъде изградено в близост до езерото Балхаш в югоизточната част на страната. Стойността му се оценява на до 12 милиарда долара, като правителството очаква изпълнителите да осигурят финансирането. Въпреки миналото си като съветска ядрена площадка, Казахстан вижда ядрената енергия като логичен избор за повишаване на енергийната сигурност в страната, особено предвид голямото количество уран, което притежава.
Проблемът с въглищата
Кабинетът на Токаев насърчи ядрената енергия като начин за премахване на електроцентралите, захранвани с въглища, на които Казахстан силно разчита. Целият централноазиатски регион е известен със своята зависимост от въглища. Според доклад на Global Energy Monitor (GEM) ролята на въглищата в производството на електроенергия в Централна Азия се е удвоила през последното десетилетие.
Докато Туркменистан разчита на природен газ, Казахстан и Киргизстан са сред малка група нации в световен мащаб, които планират нови въглищни централи. В момента въглищата представляват 45% от електроенергията в региона. Докладът описва Казахстан като най-големия замърсител с въглища в региона, но също и като регионален лидер в екологични инициативи като Global Methane Pledge. Посочва се и стратегията на страната за въглеродна неутралност за 2060 г.
Според GEM разширяването на въглищната енергия ще доведе до блокирани активи и ще наложи дългосрочни социално-икономически и екологични разходи. Над 60% от електроенергията, произведена от въглища през 2023 г., идва от остарели централи, което създава повишен риск от замърсяване. Докладът твърди още, че Централна Азия и главно продължаващата експанзия на въглищната индустрия на Китай противоречат на глобалните климатични ангажименти, което прави бъдещия напредък към целите за устойчивост по-предизвикателен и скъп.
Анализът също така подчертава ускоряването на глобалното затопляне, екологичните предизвикателства и рисковете от продължаване на инвестициите във въглища, призовавайки за преминаване към възобновяема енергия и модернизирана инфраструктура.
Пионер в енергийния преход на Централна Азия
Въпреки предизвикателствата Казахстан е широко признат за пионер в енергийния преход на Централна Азия. Като най-голямата икономика в региона, страната полага усилия да се освободи от зависимостта си от изкопаемите горива. Казахстан вече стартира национална система за търговия с емисии, има определени цели за възобновяема енергия и разработва на широкомащабни слънчеви и вятърни проекти. Страната разчита за финансиране на иновативни проекти и споразумения. Повечето от тях се базират на концесионно кредитиране от многостранни банки като Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Евразийската банка за развитие.
Според статия, публикувана от Изследователския институт за устойчивост в Потсдам, делът на възобновяемата енергия в Казахстан остава нисък, но новите стимули за децентрализирано производство могат да насърчат приемането от домакинствата и бизнеса. Енергийната работна сила постепенно се пренасочва към възобновяеми енергийни източници. Огромният вятърен и слънчев потенциал на страната, изобилието от земя и критичните суровини я позиционират стратегически в глобалния енергиен преход.
Използването на тези ресурси е жизненоважно за повишаването на енергийната сигурност, декарбонизирането на икономиката и привличането на чуждестранни инвестиции, позволявайки на Казахстан да се адаптира към глобалните климатични цели, като същевременно намалява зависимостта от изкопаеми горива.