27.11.2024

Какви знаци дава бурята Бърт за зимата в Европа?

Миналата седмица в някои части от Европа заваля първият обилен сняг за сезона. Той бе придружен с предупреждения за лошо време в Обединеното кралство, Ирландия и Франция. Снеговалежът пък беше незабавно последван от проливен дъжд и силните ветрове, причинени от бурята Бърт, предава Евронюз.

Обичайно ли е снежното и бурно време за края на ноември? И това знак ли е какво да очакваме тази зима в цяла Европа?

Интензивният снеговалеж е рядкост

„Дори в ерата на изменение на климата, когато глобалните температури като цяло се покачват, тези първи застудявания от слана и лед и дори няколко сантиметра натрупан сняг не са нищо необичайно за това време на годината. Но това, което беше рядкост в последното седмица беше количеството сняг“, казва Ларс Ловински, базиран в Бон метеоролог в WetterOnline и Weather and Radar.

Обилният сняг е често срещан през февруари и март, когато температурите на морето са по-ниски. Необичайното толкова рано през сезона събитие беше причинено, защото системите с ниско налягане се придвижиха нагоре от Атлантическия океан, за да се комбинират със студения въздух.

Части от Франция и югозападна Англия и дори райони на Корнуол и Девън – които обикновено са доста топли по това време на годината – отбелязаха значителни снеговалежи. В Париж пък миналия четвъртък се натрупа 4 см сняг, което също е много необичайно.

Толкова сняг във френската столица през ноември не е имало от 1968 г.

„Това просто показва колко необичайно и екстремно е било това събитие за много части на централна и северна Франция“, добавя Ловински.

В Париж дори в средата на зимата няма обилни снеговалежи. Затова хората там не могат да се справят толкова добре със снега в сравнение с Алпите, Бавария или Шотландия. Дори само малко количество сняг по улиците на френската столица води до хаос и задръствания по пътищата и точно това се случи, въпреки предупрежденията на синоптиците.

Последното значимо зимно метеорологично събитие през ноември датира от 2010 г. То беше причинено от явление, което Ловински нарича „Сибирски експрес“ – когато система с високо налягане се характеризира с изключително ниски температури, но води след това до по-спокойно време.

„Особено изключителното за това събитие е, че изменението на климата вече беше проблем и температурите вече се покачваха в световен мащаб. Не беше толкова топло, колкото е сега, защото това е непрекъснат процес. Така че е малко вероятно да преживеем подобно явление отново“, добавя Ловински.

Прогнозирането на зимното време е важно за подготовката

Колкото по-голяма е метеорологичната система, толкова по-лесно е да се предвиди. Бурята Бърт е видяна при моделиране на времето няколко дни предварително и е оповестена от Met Éireann (Метеорологичната служба на Ирландия) 48 часа предварително.

Това дава време за издаване на предупреждения и изготвяне на планове за действие при извънредни ситуации, като например въвеждане на мерки за предотвратяване на наводнения.

Бурята Бърт, която връхлетя Европа този уикенд, беше бавно движеща се буря. Всъщност това беше огромна грижа за метеоролозите, тъй като колкото по-дълго продължава една буря, толкова по-вероятно е да се превърне в система с множество опасности, като проливен дъжд, наводнения и силни ветрове.

За съжаление, регионалните и по-малките метеорологични явления, като група от снежни дъждове или внезапни наводнения, са по-трудни за прогнозиране от синоптиците и обикновено се случват само с 12 до 24 часа предизвестие.

Каква ще бъде зимата в Европа?

За метеоролозите зимата официално започва едва на 1 декември.

Държави като Германия и Белгия, в райони, по-отдалечени от Северно море и Атлантическия океан, обикновено имат по-континентален климат. Това означава, че температурите обикновено са по-ниски през зимата и по-високи през лятото в сравнение с крайбрежните райони.

Като цяло Ловински прогнозира сравнително средни температури и условия на валежите тази зима.

„В северните части на Европа – всичко на север от Париж, Берлин и Варшава – има вероятност да има по-влажни условия от средните, а може би и бури. Докато в Югозападна Европа, като Южна Испания, Средиземноморието, Алпите и Балканите, е по-вероятно да видим по-сухи условия през следващите три месеца“, обяснява Ловински.

Той добавя, че това не означава, че няма да видим някои дни или месеци, които са по-влажни или по-сухи поради отделни метеорологични явления.

Бъдещите зими ще стават все по-топли поради изменението на климата. Това вече бе видяно в реални числа този месец.

Например метеорологичната станция DWD в Баден-Баден в югозападна Германия отчете 22,2C, нов рекорд за последните 10 дни на ноември за цяла Германия.

Шест от десетте най-топли регистрирани зими в Обединеното кралство са настъпили от 2007 г. насам.