26.09.2024

Какви са големите теми за климата на Общото събрание на ООН?

Възникващите заплахи от конфликти и изменението на климата са сред големите теми, които световните лидери ще обсъждат на Започналото в Ню Йорк годишно Общо събрание на ООН, предава Евронюз.

Земята се намира в опасната зона на шест от деветте специални системи, които учените проучиха, като седма може би вече нарушава границата, според доклада на Потсдамския институт за изследване на климата.

Земята върви в грешна посока

Шестте области, които определено не са наред, са сладководната система, климатът, цикълът на фосфора, биоразнообразието, общото здраве на Земята и нови химикали (като микропластмаси).

Подкисляването на океана е на път да премине опасната линия или може вече да го е направило, се казва в доклада.

„Само озоновият слой и здравето на въздуха са в прилична норма“, каза директорът на института в Потсдам Йохан Рокстром, който е правил подобна проверка на здравето на планетата на всеки няколко години.

„В продължение на 30, 40 години светът осъзнаваше, че Земята върви в грешна посока, но не усетихме, че земята гори. В момента планетата гори и затова трябва да действаме“, заяви бившият колумбийски президент Хуан Мануел Сантос.

Трябва ли големите замърсители да плащат за щетите, причинени от климата?

Нациите имат различни позиции по въпроса кой трябва да плаща, за да помогне на бедните държави да се справят с въздействието на глобалното затопляне и да преминат към по-чиста енергия.

Карибските лидери искат големите замърсители – особено компаниите за изкопаеми горива – да плащат повече от трилионите долари, които са необходими за справяне с тези проблеми.

Чрез видео обръщение министър-председателят на Барбадос Миа Мотли, лидер в призива за глобална финансова реформа и смятана за евентуален бъдещ генерален секретар на ООН, заяви, че по-бедните и средните нации осъзнават, че частният капитал ще трябва да има централна роля във финансовата сделка за климата. Тя подчерта, че много мултинационални компании, които са по-богати от десетки малки нации, трябва да предложат повече пари.

Премиерът на Бахамските острови Филип Дейвис каза, че компаниите за изкопаеми горива трябва да бъдат подведени под отговорност и това трябва да стане чрез международни дела.

Джон Подеста, висш служител по климата на президента Джо Байдън, смята, че Съединените щати изпълняват своята роля в борбата с изменението на климата и това се отплаща по целия свят. Подеста каза, че Законът за намаляване на инфлацията на стойност 300 милиарда долара е насърчил частния бизнес да похарчи 270 милиарда долара за чиста енергия.

„Но печалбата не беше само за Съединените щати, защото за всеки тон улавяне на въглерод, който страната намали поради новия закон, светът намали 2,9 тона“, посочи той.

Пактът за бъдещето, план за справяне с някои от най-големите предизвикателства в света, беше договорен в неделя. Изменението на климата беше една от основните теми на плана от 42 страници, който има за цел да насочи 193-те държави-членки на ООН да работят заедно за справяне с най-значимите глобални предизвикателства.

Укрепване на енергийната сигурност в Украйна

В специално изявление САЩ и групата G7 обещаха подкрепата си за енергийния сектор на Украйна на фона на руските атаки срещу инфраструктурата.

Регионалните последици от тях се простират отвъд границите на Украйна, оказвайки влияние върху енергийната сигурност и в съседни страни като Молдова.

„Подпомагайки дългосрочното възстановяване, страните от G7 планират да повишат безопасността и сигурността на ядрените съоръжения на Украйна и да разработят по-децентрализирана, диверсифицирана, устойчива и възобновяема/устойчива енергийна система, която е напълно интегрирана с Европа. Ние сме убедени, че възстановяването на енергийната система на Украйна в краткосрочен и дългосрочен план е в интерес на подобряването на глобалната енергийна сигурност и устойчивост“, се казва в съвместно изявление.