Ураганът Кърк, развихрил се във вторник, остана в сянката на голямата стихия Милтън, която удари Флорида. Кърк, който вече не се класифицира като ураган, а като екстратропическа буря, има вероятност да причини щети и смущения в части от Европа, предава Евронюз.
„Вече не наблюдаваме тропическа буря с типичната кръгла, симетрична облачна структура и спокойно око в центъра“, казва метеорологът Ларс Ловински, обяснявайки, че стихията става по-малко „тропическа“, когато се отдалечи от топли води.
Първоначално Кърк беше голям ураган, който се движеше между Бермудите в Карибите и Азорските острови в средата на Атлантическия океан през уикенда. Той дори достигна категория 4 за кратко време.
„Сега той ще остане много силен, докато се развива в мощна северноатлантическа буря, каквато често виждаме над Северния Атлантик и Западна Европа през есента и зимата“, посочва Ловински.
Какво влияние ще има Кърк в Европа?
Пристигайки в континенталната част на Европа, Кърк вероятно ще започне да засяга Северна Португалия и Северозападна Испания, катo характерни ще бъдат много силни ветрове и проливен дъжд.
„Основният участък от силни ветрове ще премине с пориви между 100 и 130 км/ч, до около 145 км/ч на високи места. Проливните дъждове и гръмотевичните бури също ще бъдат проблем, с количества между 100 и 150 мм [валежи] вероятно за 24-36 часа в някои части на северозападна Испания“, казва Ловински.
Очакванията са след това бурята да продължи на изток-североизток и да достигне Франция. Много силни ветрове вероятно ще засегнат голям коридор от брега на Бискайския залив до източна Франция, северозападна Швейцария и след това югозападна Германия. Пиковите пориви може да достигнат 140-150 км/ч по крайбрежните части на западна/югозападна Франция и между 100-130 км/ч на други места.
Ловински също предупреждава, че проливният дъжд ще бъде заплаха, главно в централните и северните части на Франция. Възможно е да се разпростре също в Белгия и Западна Германия, а до края на седмицата се очаква да бъдат регистрирани до 100 мм дъжд.
Кърк вероятно ще доведе до значителни въздействия от силни ветрове и проливен дъжд в гореспоменатите региони. Въздействията от вятъра включват щети по дърветата и покривите, прекъсвания на електрозахранването, блокирани пътища и железопътни линии. Тъй като дърветата все още са разлистени, въздействията от тази буря във Франция, Швейцария и Германия ще бъдат по-големи, отколкото при подобни силни бури през зимата.
Проливен дъжд може също да доведе до внезапни и речни наводнения и в най-лошия случай до възможни свлачища в планинските райони.
Въпреки че високи вълни и умерено бурно вълнение потенциално могат да възникнат по централните части на брега на Бискайския залив, рискът от наводнения изглежда доста нисък. Метеорологичните експерти казват също, че Кърк може да причини часове на проливен дъжд и силни ветрове в части от Обединеното кралство – но все още не е ясно колко точно могат да бъдат те.
Оказва ли влияние изменението на климата върху силата на ураганите?
„Въпреки че не е необичайно да се видят урагани в тропическия Атлантик през октомври, като ураган Кърк беше необичайно силен за система, която е далеч на изток от основната зона на развитие, която е по-близо до Карибите по това време на годината. Фактът, че толкова интензивна буря може да се развие толкова далеч на изток, може наистина да е друг знак за влиянието на изменението на климата, тъй като температурите на морската повърхност са над средните в големи части от Северния Атлантик. По-топлите океани означават, че има повече енергия за „захранване“ на тези системи, което води до по-голяма вероятност от бърза интензификация и често по-високи скорости на вятъра и по-значими количества валежи“, казва Ловински.
Deep Sky Research, базирана в Монреал организация за проекти за отстраняване на въглероден диоксид, публикува свое изследване за риска от урагани в Съединените щати, които все по-често имат въздействие върху Европа и извън нея. Експерти там откриха, че има множество доказателства, показващи как рискът от урагани се променя поради изменението на климата. Може би най-притеснителното е, че те откриха, че честотата на смъртоносните ураганни се е покачила с притеснителните 300 процента.
Силните ураганни валежи, които причиняват щети и смърт, обикновено се случват само веднъж на 100 години. Днес това ще се случва на всеки 25 години. Експертите на Deep Sky също установиха, че вероятността от по-малки бури се е удвоила.
„Много от въздействията на изменението на климата се развиват бавно, но някои ще бъдат опустошителни с бързата си ескалация. Ще видим въздействието на влошаващите се урагани не през следващите 50 години, а през следващите пет. Това ще означава милиарди долари щети, стотици хиляди разрушени домове и много загубени животи”, предупреждават от Deep Sky.