Най-малко 1773 лобисти от въглищната, петролната и газовата индустрия са получили достъп до преговорите за климата на ООН COP29 в Баку, Азербайджан.
Това се казва в нов доклад, който поражда опасения относно влиянието на индустрията с най-голяма вина за затоплянето на планетата върху преговорите за климата, пише Гардиън.
Тези лобисти превъзхождат делегациите на почти всяка страна на конференцията, показва анализът на коалицията Kick Big Polluters Out (KBPO), като единствените изключения са тазгодишната страна-домакин Азербайджан, домакинът следващата година Бразилия и Турция.
Констатацията идва през първата седмица от срещата на върха за климата COP29. Дни преди началото на преговорите Ельнур Солтанов, заместник-министър на енергетиката на Азербайджан и главен изпълнителен директор на COP29, беше заснет на филм да се съгласява да улесни петролните сделки по време на преговорите.
„COP29 започна с разобличението, че сделките за изкопаеми горива са на дневен ред. Индустрията на изкопаемите горива се ръководи от финансовия резултат, който е фундаментално противоположен на това, което е необходимо за спиране на климатичната криза, а именно спешното и справедливо спиране на изкопаемите горива“, заяви Сара МакАртър, активист от екологичната група UK Youth Climate Coalition, която е член на коалицията KBPO.
10-те най-уязвими от климата нации имат общо 1033 делегати на преговорите.
„Присъствието на индустрията е по-малко от тази на тези, които са на първа линия в климатичната криза“, се посочва още в анализа.
Много лобисти за изкопаеми горива получиха достъп до COP29 като част от търговски асоциации, предимно от глобалния север. Международната асоциация за търговия с емисии е най-голям брой – 43 представители, идващи от големи петролни компании като TotalEnergies и Glencore.
Други лобисти присъстват като част от национални делегации. Япония доведе представител на въглищния гигант Sumitomo, докато в делегацията на Канада присъстват представители на Suncor и Tourmaline, а Италия включи в групата си служители на енергийните компании Eni и Enel. Само Обединеното кралство доведе 20 лобисти, се казва още в доклада.
„Индустрията за изкопаеми горива отдавна манипулира преговорите за климата, за да защити своите интереси, докато нашата планета гори“, казва Дауда Чам от групите Help Gambia и Africa Make Big Polluters Pay coalition, също член на коалицията KBPO.
Анализът също така казва, че големите производители на петрол Chevron, ExxonMobil, BP, Shell и Eni, които доведоха общо 39 лобисти в Баку, са „свързани с позволяването на геноцид в Палестина“, тъй като техните операции доставят петрол на Израел.
За анализа активистите на климатичните кампании прегледаха списъка на ООН с регистрирани посетители на COP29 и осветлиха връзките им с индустрията с изкопаеми горива.
Миналогодишните разговори за климата в Дубай бяха посетени от 2456 лобисти – рекорден брой, който представлява близо 3% от общо 85 000 присъстващи. Тази година активността е по-ниска, като около 70 000 души са получили достъп, от които 1,5% са лобисти, свързани с изкопаеми горива.
Други замърсяващи индустрии
Въпреки че анализът обхваща само лобисти, свързани с изкопаемите горива, той отбелязва, че на конференцията присъстват и представители от други замърсяващи сектори като агробизнеса и транзита.
Активистите години наред настояваха ООН да забрани на представители на замърсяващите индустрии да участват в преговорите за климата. Миналата година служителите наложиха ново правило, изискващо от участниците да разкриват своята принадлежност. Преди това са имали възможност да присъстват, без официално да разкриват тези взаимоотношения.