04.01.2025

Какво означава големият петролен разлив в Русия за околната среда?

Руски официални лица предупредиха за сериозни екологични щети, след като тонове мазут се разляха от два ударени от бурята танкера преди повече от две седмици в Керченския пролив, съобщава Евронюз. Местните новини съобщават, че повече от 10 000 души – предимно доброволци – полагат усилия да спасяват диви животни и да отстраняват огромни количества пясък, наситен с мазут – тежък и нискокачествен нефтен продукт.

Миналата седмица властите в южния Краснодарски край на Русия обявиха извънредна ситуация в целия регион, тъй като мазутът продължаваше да се излива по бреговата линия. Той идва от един танкер, който заседна преди 10 дни, и друг, който беше оставен повреден и плаващ в средата на декември. Руският президент Владимир Путин нарече нефтения разлив екологична катастрофа.

Мазутът продължава да излиза на повърхността дни след разливите

В сряда служители на Краснодар казаха, че петролът продължава да изплува на повърхността на плажовете на Анапа, популярен местен курорт. Същия ден Министерството на извънредните ситуации на Русия съобщи, че повече от 71 000 тона замърсен пясък и почва са били отстранени по протежение на 56 километра брегова линия след първоначалния разлив. Към края на декември министерството изчисли, че може да са били замърсени общо до 200 000 тона пясък и почва.

Редица руски медии, които са критични към Кремъл, твърдят, че руските доброволци са казали, че държавната подкрепа е била недостатъчна. Някои от хората, борещи се с последствията от разлива, казаха, че са имали главоболие, гадене и повръщане, след като са прекарали часове вдишвайки токсични изпарения. Те също се оплакаха от недостатъчно оборудване и предпазни мерки. Други призоваха да бъдат изпратени международни специалисти, позовавайки се на мащаба на разлива и вероятната степен на въздействието.

Разливът причинява неизмерими щети на околната среда

На снимки, разпространявани в социалните медии и местните новинарски канали, се виждат морски птици, покрити с черен мазут. Има опасения, че разливът може да е убил повече от 20 делфина. Местният център за спасяване на делфини в Делфа казва, че в момента провежда тестове, за да установи причината за смъртта им.

Керченският проток разделя окупирания от Русия Кримски полуостров от Русия и е важен глобален морски маршрут, осигуряващ преминаване от вътрешното Азовско море към Черно море. Това също беше ключова точка на конфликт между Русия и Украйна, след като Москва анексира полуострова през 2014 г. Михайло Подоляк, съветник в кабинета на украинския президент Володимир Зеленски, описа петролния разлив като „мащабна екологична катастрофа“ и призова за допълнителни санкции срещу руските танкери.