24.08.2024

Как глобалното затопляне се отразява на хуманитарната работа в уязвими райони?

Водеща хуманитарна благотворителна организация разкри как изменението на климата нанася двоен удар на опитите за животоспасяваща помощ, като едновременно умножава рисковете за здравето и прави хуманитарните интервенции по-предизвикателни и сложни за изпълнение, предава Евронюз.

В свой нов доклад от „Лекари без граници“ (MSF) разкриха как хуманитарните работници и общностите успяват да се адаптират към многото и сложни предизвикателства на изменението на климата. Знае се много за лошите последици от климатичната криза върху човешкото здраве, но относително малко внимание се е обръщало на проблемите, пред които са изправени хуманитарните работници, помагащи на страдащите.

Докладът, озаглавен „Враждебен климат: Справяне с предизвикателствата на предоставянето на помощ в контекста на изменението на климата“, е резултат от сътрудничеството между Инициативата за хуманитарни действия за климата и околната среда (HACE) на MSF и Института за глобално здраве на Хайделбергския университет. Той показва предизвикателствата, пред които са изправени хуманитарните работници на MSF, заедно с пациентите и общностите.

Изследователите разговаряха с 49 хуманитарни служители в 30 различни страни по света и откриха как те преживяват и реагират на бързо променяща се среда. В своите заключения те хвърлят светлина върху факта, че различни климатични опасности, включително промени в наличността и качеството на водата, както и недостигът на храна, са неразривно свързани с глобалното затопляне – и бързо нарастващите хуманитарни нужди.

Как изменението на климата влияе върху задачите на хуманитарните работници?

MSF обяснява, че изменението на климата е предизвикателство за способността на хуманитарните работници да реагират ефективно в пострадали общности поради безброй причини. Някои от най-значимите са създаването на допълнителни логистични пречки пред хуманитарната реакция чрез повредена инфраструктура, прекъсвания на веригата за доставки, а също и създаване на условия, които могат да бъдат опасни за психическото и физическото здраве.

Докладът обаче разкрива, че MSF е решена да не позволи изменението на климата да попречи на важната ѝ работа – и организацията вече прави големи крачки. Всъщност екипите на благотворителната организация по света започват да се адаптират към кризата заедно с общностите, в които работят.

„Мисля, че имаме възможност да усъвършенстваме начина си на работа. В Мадагаскар например вече се извършва подготовка, базирана на електронни данни, за реагиране на извънредни ситуации. Също така там вече има и наблюдение, не само за инфекциозни болести, но и за валежи или реколта, продоволствена несигурност и недохранване, вместо да чакаме децата с тежко остро недохранване да започнат да се появяват“, обяснява хуманитарен работник от MSF от Швейцария.

Други планове включват повишаване на осведомеността, изпреварващи действия, изграждане на устойчивост и насърчаване на сътрудничество.

Отговорът не отговаря на нуждите

Докато MSF със сигурност се адаптира към многото проблеми, причинени от изменението на климата, докладът също така разкрива, че като цяло адаптивните мерки остават доста ограничени по мащаб и обхват в по-широките общности. Това отчасти се дължи на самия мащаб – настоящ и бъдещ – на въздействието, което кризата оказва.

„Много общности и организации остават уязвими към ескалиращите рискове, свързани с изменението на климата, тъй като отговорът не отговаря на нуждите. Това подчертава значението на по-амбициозни действия за намаляване на риска, повишаване на готовността и защита на хората и общностите от въздействието на изменението на климата“, казва Лео Лисандре Трембле, ръководител на Инициативата за хуманитарни действия за климата и околната среда (HACE) на MSF и съавтор от доклада.