Кожената промишленост е един от най-малките сектори в европейската икономика. С приблизително 1600 кожени предприятия (фабрики за кожа) в него работят около 33 000 работници, което прави индустрията почти невидима за гражданите на ЕС.
Въпреки скромния си мащаб, тези 1600 фабрики за кожа генерират близо 8 милиарда евро оборот, което прави Европа най-големия доставчик на луксозна кожа в света и представлява 30% от оборота на световната кожена индустрия.
Всъщност процесът на трансформиране на сурови кожи в завършена кожа заслужава да бъде изучаван като изключително успешен бизнес модел. Това е така, защото чрез повторно използване на 1% от икономическата стойност на животните (животински кожи, които иначе биха били изхвърлени в кофата за боклук), кожарите създават устойчив материал, който движи както икономическия, така и социалния растеж, като се интегрира перфектно в модела на кръговата икономика.
Въпреки това цеховете за кожа все още са представяни като мръсни, замърсяващи и изостанали, докато кожата е критикувана като неустойчив материал – фалшиви твърдения, които нямат нищо общо с европейската кожена индустрия. На първо място, европейските цехове за кожа са модерни и отговорни предприятия, които дават приоритет на физическото и психологическо благополучие на своите работници. Второ, кожата е един от най-устойчивите материали, познати на човечеството.
Green Deal Leather Project COTANCE и IndustriAll-Europe, заедно със 7 социални партньори от Испания (ACEXPIEL), Португалия (APIC), Франция (FFTM), Унгария (MKZS), Италия (UNIC), Германия (VDL) и Австрия (FVTBSL), доказаха това, пише Euractiv.
Във всяка индустрия, където хората взаимодействат с машини, инцидентите са неизбежни – никой не е напълно застрахован от инциденти. Европейските цехове за кожа вече са безопасни и всяка година стават все по-безопасни.
Ето три причини за това:
1. Европейските предприятия за кожа инвестират в цялостно обучение и най-съвременно оборудване за своите служители. Те се фокусират върху задържането и развитието на таланти чрез програми за преквалификация и повишаване на уменията и поддържат висок процент постоянни договори (над 90%) за укрепване на работните взаимоотношения.
Според проучването общият брой произшествия в страните от ЕС, участвали в проучването (Италия, Испания, Франция, Германия, Португалия, Унгария, Австрия) е 1317 през 2019 г. и 1102 през 2021 г., което означава 16% намаление на декларирани инциденти през двете години на анализ. Около 15% от произшествията са настъпили при пътуване от дома до работното място, докато над 90% от произшествията, регистрирани през отчетния период, са оценени като „незначителни“ по тежест.
2. Европейските предприятия за кожа са безопасни, тъй като гореспоменатите индивидуални усилия се усилват от колективните действия на международните заинтересовани страни в сектора на кожарите, които последователно се обединяват за проекти и инициативи, насочени към подобряване на защитата на работниците в областта на кожарите по целия свят.
Основните постижения включват:
- безплатния инструмент за оценка на риска OiRA, наличен от 2012 г., който предлага безплатно важна информация за здравето и безопасността за цеховете за кожа.
- курса „Аспекти на безопасността и здравето при работа при производството на кожи“, който стартира през април 2023 г. Разработен в сътрудничество с UNIDO, COTANCE, SLF и Международния съюз на дружествата на технолозите и химиците в областта на кожарите, курсът предоставя актуални съвети за безопасност и здраве при производството на кожи съоръжения, безплатно.
3. Европейските цехове за кожа са безопасни и добри места за работа и благодарение на оживения социален секторен диалог на индустрията със синдикатите. Този диалог укрепва индустрията с общи цели, съвместни декларации и полезни проекти.
Погрешни схващания за кожата и нейната устойчивост
Друга амбиция на проекта Green Deal Leather, финансиран от ЕС, е да се проведе първото по рода си проучване на въглеродния отпечатък на европейската говежда кожа. Това проучване ще бъде публикувано на 16 май 2024 г. на заключителната конференция на GDL в Брюксел, като оспорва множество погрешни схващания за кожата и нейната устойчивост.
Кожата е вторичен продукт от месната промишленост. Кожарите трансформират кожите, които представляват средно само 1% от икономическата стойност на животните, в устойчив моден материал, генериращ богатство и работни места в Европа. Изборът на кожа помага за преработването на ресурс, който иначе би бил похабен. Освен това, благодарение на свойствата си, кожата е естествен материал, който може да бъде ремонтиран, използван повторно и преназначен, което подчертава решаващата ѝ роля в кръговата икономика и я утвърждава като основен избор за устойчиви практики.
Кожата е шампион по издръжливост: Доказано е, че алтернативи като „изкуствени“ или „вегански кожи“ не могат да се конкурират с техническите характеристики (издръжливост) на естествената кожа. Това е подкрепено от скорошно проучване на FILK Freiberg Institute gGmbH.
Кожата е естествено биоразградима. Като естествен продукт, той ще се биоразгради в типично депо за отпадъци в рамките на 10 до 50 години, за разлика от материалите на основата на пластмаса като „веганска кожа“, които могат да отнемат над 500 години, за да се разградят.
Предварителни резултати от проучването
- Въглеродният отпечатък на кожата варира в зависимост от специфичните характеристики на произведената кожа (напр. дебелина и изисквания за ефективност). Всяко парче се изработва по поръчка по желание на клиента.
- Инструментът ECO₂L позволява на цеховете за кожа да сравняват ефективността си и да наблюдават напредъка в намаляването на CO₂.
- Замяната на химикал с такъв, който има по-нисък въглероден отпечатък, не подобрява непременно общия отпечатък.
Конфедерацията на кожарите и шивачите на Европейската общност COTANCE е представителният орган на европейската кожарска индустрия, събиращ над 95% от европейските кожарски предприятия. Европейското кожено производство, известно с богатото си наследство и висококачествена изработка, е ключов играч в кръговата икономика чрез трансформиране на странични продукти от производството на мляко, месо и вълна. Секторът включва 1600 кожени компании, в които работят директно около 33 000 работници, генерирайки оборот от близо 8 милиарда евро. В световен мащаб европейската кожа представлява 30% от оборота на световната кожена индустрия.