24.07.2024

Камала Харис и нейните действия в борбата с климатичните промени

В неделя, 21 юли, действащият американски президент Джо Байдън се оттегли от предизборната битка с републиканеца Доналд Тръмп. Байдън подкрепи своята вицепрезидентка Камала Харис за кандидат на демократите в следващите избори. Така Харис може да стане 47-ият – и първата жена – президент на САЩ, предава Евронюз.

САЩ е вторият най-важен фактор в света за изменението на климата след Китай. Политическата посока на Америка в тази сфера има огромно значение за останалата част от планетата. Така че не е изненадващо, че позициите на Харис по въпросите на климата и околната среда попадат под светлината на прожекторите.

Какво би направила Камала Харис, за да се справи с изменението на климата?

Само няколко месеца преди изборите Харис едва ли ще се отдалечи от платформата на Байдън, смятат наблюдатели. Все още действащият президент се гордее с постиженията си по отношение на климата. В писмото си до нацията Байдън подчерта, че по негово време Америка „прие най-значимото законодателство за климата в историята на света“.

Той визираше Закона за намаляване на инфлацията от 2022 г., който осигури стотици милиарди долари под формата на данъчни субсидии и безвъзмездни средства за проекти за възобновяема енергия. Байдън заяви, че законът ще даде тласък на зелените работни места, ще подкрепи общности на предната линия на замърсяването и ще има и много други положителни ефекти.

„Байдън ще напусне поста си с най-силните резултати в областта на климата от всеки президент – правейки най-голямата инвестиция в чиста енергия, регулирайки намаляването на замърсяването от автомобили и електроцентрали, укрепвайки устойчивостта на веригата за доставка на чиста енергия и утвърждавайки отново лидерството на САЩ в световен мащаб в областта на климата“, казва Джейсън Бордоф, директор-основател на Центъра за глобална енергийна политика на Колумбия.

В първия си ден като президент през януари 2021 г. Байдън се присъедини отново към Парижкото споразумение, от което неговият голям съперник и предшественик Тръмп беше извадил страната.

Харис със сигурност щеше да продължи това „зелено наследство“. Като главен представител на САЩ на конференцията на ООН за климата СОР28 в Дубай миналата година, тя каза, че светът „трябва да направи повече по този жизненоважен въпрос“. В същото време борците за климата критикуваха администрацията на Байдън, че не прави повече.

По време на мандата му САЩ разшириха преднината си като най-големият производител на петрол в света и станаха най-големият износител на втечнен природен газ (LNG).

Предишни климатични политики на Камала Харис

Това не е първият път, когато Харис се кандидатира за президент и нейната краткотрайна кандидатура за 2019 г. дава известна представа за нейното мислене – както и нейното досие като главен прокурор на Калифорния от 2011-2017 г.

В тази роля тя разследва ExxonMobil за подвеждане на обществеността относно изменението на климата. Харис също преследва тръбопроводна компания, Plains All-American Pipeline, за петролен разлив край бреговете на Калифорния през 2015 г. Тя осигури споразумение за 86 милиона долара за държавата от автомобилната компания Volkswagen за обвинения в измама с дизеловите емисии.

Преди това, като окръжен прокурор на Сан Франциско от 2004-2011 г., Харис създаде това, което тя нарече първото звено за екологично правосъдие в страната, което се занимава с екологични престъпления (като изхвърляне на опасни отпадъци) срещу най-бедните жители на областта.

„Престъпленията срещу околната среда са престъпления срещу общности от хора, които често са бедни и лишени от права. Хората, които живеят в тези общности, често нямат друг избор, освен да продължат да живеят там“, заяви Харис през 2005 г.

Коментаторите се надяват, че тази впечатляваща автобиография и определянето на замърсяването като престъпление показва готовността на Харис да бъде дори по-строга с индустрията за изкопаеми горива, отколкото Байдън.

Кандидатурата на Харис за президент през 2019 г. също подкрепя този оптимизъм. Тогава тя призова за такса за замърсяване на климата, която ще „накара замърсителите да плащат за изпускането на парникови газове в атмосферата“. Харис също посочи, че Америка ще засили наказателното преследване на компаниите за изкопаеми горива под нейно ръководство.

През 2020 г. тя каза, че се противопоставя на фракинга (хидравлично разбиване, при което се създават и доразвиват пукнатини в скалния слой, като за източник на енергия се използват течности), офшорните сондажи и ще забрани наемането на изкопаеми горива върху обществени земи, ако стане президент. По-късно обаче тя се дистанцира от тези предложения, като същевременно подкрепи Байдън.

Друг забележителен момент в автобиографията на Харис за климата – докато беше сенатор от Калифорния през 2019 г., тя обяви подкрепата си за новата Зелена сделка.

Този амбициозен план за зелена икономика предлага преминаване към 100 процента чиста енергия в рамките на едно десетилетие.