07.11.2024

Канада въвежда регламент, изискващ 35% намаление на емисиите от петролни и газови компании

Правителството на Канада обяви в понеделник пускането на нов проект на регламент, насочен към определяне на таван на емисиите на парникови газове в сектора на петрола и газа и въвеждане на нова система за търговия с квоти за емисии, за да се намали с повече от една трета замърсяването в сектора. съобщава esgtoday.com.

Въпреки че има за цел да намали емисиите в сектора обаче, правителството подчертава, че новата наредба е предназначена да позволи непрекъснат ръст на производството на нефт и газ, като прогнозира, че то ще се увеличи с 16% до 2030 – 2032 г. в сравнение с базова 2019 г., ако секторът въведе „технически постижими мерки за декарбонизация“.

Най-големият източник на замърсяване с парникови газове в Канада

Петролният и газовият сектор е най-големият източник на замърсяване с парникови газове в Канада, което представлява повече от 30% от националните емисии. Секторът също е основен работодател в Канада, поддържащ приблизително 400 000 работни места.

Канада си е поставила национални климатични цели, включително ангажименти за намаляване на емисиите на парникови газове с 40% – 45% до 2030 г. и за достигане на нетни нулеви емисии до 2050 г.

Новият предложен регламент ще доведе до стартирането в Канада на нова система за ограничение и търговия за петролния и газовия сектор, съгласно която на производителите ще се разпределят квоти за емисии годишно, всяка представляваща един тон въглеродни емисии, с по-малко квоти, дадени за време, в съответствие с намаляващия таван на емисиите.

Компаниите, които нямат достатъчно квоти, за да покрият емисиите си, ще могат да купуват квоти от компании, които имат излишък. Като алтернатива, компаниите ще могат да допринесат за програма за декарбонизация за до 10% от своите емисии или да използват кредити за компенсиране на парникови газове до 20%, като комбинираните опции представляват не повече от 20% от техните емисии.

Новата система ще бъде въведена поетапно между 2026 – 2029 г.

Очаква се новата система за ограничение и търговия да бъде въведена поетапно между 2026 – 2029 г., като компаниите ще трябва да регистрират и докладват своите емисии и производство по време на тази фаза, започвайки с големите емитери през 2027 г. (за емисии през 2026 г.) и по-малките оператори през 2029 г. и с квоти, разпределени за първи път през 2029 г. за 2030 г. като първа година на съответствие.

Според Стивън Гилбо, министър на околната среда и изменението на климата на Канада, новата система за ограничение и търговия е предназначена да признае най-добре представящите се компании, като същевременно стимулира по-големите източници на емисии да инвестират в по-чисти производствени процеси. Правителството подчерта предотвратяването на емисиите на метан и улавянето на въглерод като ключови области на потенциални инвестиции от сектора за справяне с емисиите на парникови газове.

„Всеки сектор на икономиката в Канада трябва да има справедлив дял, когато става въпрос за ограничаване на замърсяването с парникови газове в нашата страна, и това включва петролния и газовия сектор. Молим петролните и газовите компании, които са реализирали рекордни печалби през последните години, да реинвестират част от тези пари в технология, която ще намали замърсяването в нефтения и газовия сектор и ще създаде работни места за канадските работници и предприятия”, призова Стивън Гилбо.

Новата горна граница на замърсяването с нефт и газ ще се прилага за нефтени и газови съоръжения нагоре по веригата, включително офшорни съоръжения, както и за съоръжения за производство на втечнен природен газ, като подсекторът нагоре по веригата представлява приблизително 85% от емисиите в сектора. Дейностите, обхванати от тавана на емисиите, ще включват добив и модернизиране на нефтени пясъци, конвенционално производство на нефт, производство и преработка на природен газ и производство на втечнен природен газ.

Канадското правителство заяви, че започва период на консултации за обратна връзка относно новия проект на регламент, който ще бъде отворен до 8 януари 2025 г., като окончателният регламент се очаква да бъде публикуван през 2025 г.