Канада ще се стреми да намали емисиите с 45-50% под нивата от 2005 г. до 2035 г., обяви министерството на околната среда в четвъртък, като постави нова преходна цел преди целта на Парижкото споразумение за 2050 г. за нулеви нетни емисии, пише reuters.com.
Новата цел, изискване съгласно канадското законодателство, прието от либералното правителство, се основава на целта за намаляване на емисиите на парникови газове с 40% до 45% под нивата от 2005 г. до 2030 г.
„Тази цел ни държи на път да спазим обещанието към нашите деца и внуци, че светът, който им оставяме, ще бъде безопасен, устойчив, достъпен и проспериращ“, заяви министърът на околната среда Стивън Гилбо в изявление.
Водещ производител на нефт и газ, Канада е пропуснала всяка една от целите си за емисии на парникови газове. Правителството на премиера Джъстин Трюдо, което въведе набор от мерки за справяне с изменението на климата и за насърчаване на използването на зелена енергия, заяви през май, че данните показват, че страната е на път да постигне целта си за 2030 г.
Канадският институт по климата заяви, че целта за 2035 г. „е постижима и балансира необходимостта от устойчив напредък в намаляването на емисиите“.
Достатъчно амбициозни ли са целите на Канада?
Някои климатични групи обаче заявиха, че новите цели не са достатъчно амбициозни. Фондация Дейвид Сузуки заяви, че новата климатична цел не отговаря на това, което е необходимо, за да се избегнат най-лошите последици от климатичната криза, докато институтът Пембина заяви, че правителствата и индустриите трябва да бъдат „по-амбициозни, за да повишат напълно нашата конкурентоспособност в новата глобална икономика на чистата енергия .”
Канадският закон за отчетност на нетните нулеви емисии, приет през 2021 г., изисква правителството да публикува плана за намаляване на емисиите от 2035 г. до края на 2029 г.
Канада е изправена пред федерални избори през следващата година, като социологически проучвания показват, че либералите на Трюдо ще загубят от опозиционните консерватори. Консерваторите разкритикуваха климатичните мерки, включително таван на емисиите в петролния и газовия сектор.