23.07.2024

Кариера в зеления преход: Какви са новите климатични работни места в САЩ?

Представяли ли сте си някога да прекарате една година във възстановяване на пътеки по Апалачите, разработване на обществени градини на карибски остров или да помогнете на съседите да електрифицират домовете си? Това лято хиляди хора в САЩ се присъединиха към Американския климатичен корпус (ACC), нова федерална програма, която свързва младите хора с работни места в опазването, адаптирането към климата и зелената енергия, пише theguardian.com.

“Climate Corps има за цел да обучи млади хора „да се справят с климатичните предизвикателства – от внедряването на чиста енергия до защитата на нашите обществени земи и води, правейки нашите общности по-устойчиви“, казва Маги Томас, специален асистент за климата на Джо Байдън.

Какви видове работни места се предлагат в САЩ?

В момента има 350 обяви за работа в 37 щата, както и във Вашингтон и Пуерто Рико. Тринадесет щата – Аризона, Калифорния, Колорадо, Илинойс, Мейн, Мериленд, Мичиган, Минесота, Ню Мексико, Северна Каролина, Юта, Върмонт и Вашингтон – имат програми на климатичния корпус на държавно ниво, които се координират с ACC.

Те варират от картографиране на дървета в Кливланд до преподаване на уроци по хранене на пуерториканския остров Кулебра. Някои работни места осигуряват жилища на място, докато други, като възстановяването на местообитания с Консервационния корпус на Монтана, включват „къмпинг с кола и отдалечени места в провинцията“. Задачите на Climate Corps обхващат най-различни дейности – от инсталиране на слънчеви панели до борба с горските пожари.

Appalachian Mountain Club, например, търси членове на корпуса, които да поддържат отдалечени къмпинги и пътеки по Appalachian Trail в Нова Англия (заплащането е $15/час). В Сан Хосе, Калифорния, организация с нестопанска цел наема специалисти по грижа за дърветата за подрязване и засаждане на дървета и друга зеленина (заплащане: $17,65). Програмата Lawn Busters в Къртланд, Охайо, ще плаща на завършилите гимназия $12,94 на час, за да превърнат тревните площи в подходящи за опрашители дворове. Повечето от работните места са краткосрочни, вариращи от три месеца до една година.

Според създателите програмата предоставя ценно обучение, което ще помогне на младите хора да се подготвят за кариери в зеления преход и други търсени области.

„Толкова много млади хора казват, че справянето с изменението на климата е един от основните проблеми за тях. Те искат да прекарат живота си, правейки нещо добро за своето бъдеще, за бъдещето на децата си, за нашето колективно бъдеще. И това е начин да го направим”, допълва Маги Томас.

Кой може да кандидатства?

Повечето работни места изискват диплома за средно образование, като някои позиции изискват известно ниво на опит в колежа. Някои позиции са отворени само за граждани на САЩ или постоянно пребиваващи.

„Ние наистина вярваме, че това е възможност за всеки американец“, казва още Томас, отбелязвайки, че много от работните места – като инсталиране на слънчеви панели, извършване на енергийни одити и обучение на потребителите за отстъпки за чиста енергия – имат за цел да подготвят ново поколение работници за зелената икономика.

По думите ѝ през юни 9 000 души вече са били назначени на работа, като се очаква още 11 000 да намерят работа в корпуса през първата година на програмата. Повечето позиции плащат поне местна минимална заплата. Някои програми предлагат стипендия за живот и помощ с храна и транспорт, заедно с приблизително $7000 образователен фонд, който членовете на корпуса могат да използват за студентски заеми или бъдещи разходи за обучение.

Членовете на Корпуса казват, че са потърсили програмата като начин да канализират тревогата относно климатичната криза. Не е ясно обаче тя дали ще оцелее ако Доналд Тръмп спечели президентските избори, тъй като по-рано той обяви, че ако бъде преизбран, ще отмени екологичните разпоредби, ще се оттегли от международните климатични споразумения и ще засили дейностите по нефт и газ – въпреки научния консенсус относно необходимостта от спиране на производството на изкопаеми горива, за да се ограничи глобалното отопление.