12.11.2024

Китай прие първия си енергиен закон за насърчаване на въглеродния неутралитет

Китай предприе забележителна стъпка в своята стратегия за климата, като прие първия по рода си закон за енергетиката, който ще влезе в сила на 1 януари 2025 г., предава esgnews.com.

Приет по време на сесия на Постоянния комитет на Общокитайското събрание на народните представители – най-висшият законодателен орган на Китай – законът се състои от девет изчерпателни глави, обхващащи набор от критични енергийни въпроси.

Обхватът на закона обхваща енергийно планиране и развитие, пазарни системи, резерви и реагиране при извънредни ситуации, технологични иновации, надзор и правни отговорности. Според длъжностни лица законодателството е формулирано в съответствие с конституцията и има за цел да насърчи висококачествено енергийно развитие, да засили националната енергийна сигурност и да улесни екологичния и нисковъглероден икономически преход.

Насърчаване на въглеродната неутралност

Новият закон е стълб на ангажимента на Китай за постигане на пикови въглеродни емисии преди 2030 г. и постигане на въглеродна неутралност до 2060 г. Държавната медия Xinhua подчерта целите на закона, подчертавайки ролята му за осигуряване на устойчиво развитие и подкрепата на стремежите на Китай да стане модерна социалистическа държава.

Този ход засилва двойната роля на Китай на глобалната сцена – като най-големия източник на парникови газове в света и като лидер в иновациите за чиста енергия. Понастоящем страната изгражда почти двойно по-голям вятърен и слънчев капацитет от всички останали нации, взети заедно, демонстрирайки способността и намерението си да води в действията, свързани с климата.

Стратегически отговор на глобалното затопляне

Новият закон на Китай пристига в момент, когато действията за климата са критични. Европейската служба за климата Коперник наскоро прогнозира, че 2024 г. може да стане най-горещата година в историята, като температурите надхвърлят 1,5С над прединдустриалните нива. Подобни констатации подчертават неотложната необходимост от решителни политики за смекчаване на климатичните рискове.

Тъй като екстремните метеорологични явления вече засягат Китай, като рекордни горещи вълни и опустошителни наводнения, новият енергиен закон служи като своевременен отговор за укрепване на устойчивостта на страната и прехода към устойчиво бъдеще. Този законодателен етап е в съответствие с по-широките екологични цели на Китай и го подготвя за предстоящите международни преговори за климата, включително започналата конференция COP29 в Азербайджан.

Първият енергиен закон на Китай е окончателна стъпка напред в неговата пътна карта за климата, поставяйки основата за значителен напредък в енергийната политика и намаляване на въглеродните емисии през следващите десетилетия.