Очаква се Китай да инсталира почти 60% от всички мощности за възобновяема енергия в световен мащаб между сега и 2030 г. Това твърди Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитирана от Гардиън.
Изключително влиятелният доклад на МАЕ за възобновяема енергия установи, че през следващите шест години проектите за възобновяема енергия ще се развиват с три пъти по-висок темп от предходните шест години, водени от програмите за чиста енергия на Китай и Индия.
Анализът установи, че капацитетът на възобновяемата енергия в света е на път да изпревари целите за 2030 г., поставени от правителствата, за да се изравни приблизително с енергийните системи в Китай, ЕС, Индия и САЩ взети заедно.
„Ако мога да обобщя тази тенденция с две думи, те биха били: Китай, слънчева енергия“, заяви изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.
Китай ще разполага с над половината от възобновяемите енергийни източници в света до края на десетилетието. Смята се, че скокът на слънчевата енергия е забавил въглищния сектор на Китай. През първата половина на 2024 г. Китай е издал разрешителни само за 12 нови проекта с обща мощност 9,1 GW.
Глобален растеж
Растежът на слънчевия капацитет до 2030 г. ще представлява 80% от цялата нова възобновяема енергия, добавена в световен мащаб до края на това десетилетие, според МАЕ. Очаква се внедряването да се ускори поради намаляващите разходи и подкрепата на политиките, което ще позволи на домовете и бизнеса да инвестират в слънчеви панели, за да намалят сметките си за електричество.
Вятърната енергия също така показва признаци на възстановяване от рязкото покачване на лихвените проценти и разходите по веригата за доставки, което възпрепятства индустрията, особено за капиталоемките офшорни вятърни паркове.
МАЕ очаква темпът на растеж на глобалната вятърна енергия да се удвои между 2024 г. и 2030 г. в сравнение с предходните шест години. В Обединеното кралство правителството си е поставило цел да учетвори офшорната вятърна енергия на Великобритания до 2030 г., като същевременно стимулира развитието на морски вятърни паркове.
Очаква се тези паркове да бъдат малък дял от офшорната вятърна индустрия до 2030 г., но нов доклад на Renewable UK установи, че до 2050 г. плаващите турбини могат да осигурят една трета от офшорния вятърен капацитет на Обединеното кралство и да допринесат за £47 милиарда за икономиката, особено за шотландските и уелските пристанищни общности.
„Възобновяемите енергийни източници се движат по-бързо, отколкото националните правителства могат да си поставят за цели. Това се дължи главно не само на усилията за намаляване на емисиите или повишаване на енергийната сигурност – все повече, защото възобновяемите енергийни източници днес предлагат най-евтината опция за добавяне на нови електроцентрали в почти всички страни по света“, посочи Бирол.
Постижима ли е целта за утрояване на световния капацитет за възобновяема енергия преди 2030 г.?
Бумът на зелената енергия означава, че възобновяемите енергийни източници са на път да нараснат 2,7 пъти до 2030 г., надхвърляйки целите, поставени от правителствата с близо 25%, се казва в доклада. Но този растеж все още не отговаря на ангажимента, поет от световните лидери, да утроят възобновяемите енергийни източници до края на десетилетието, за да намалят зависимостта на света от изкопаемите горива.
Около 120 световни лидери обещаха да утроят световния капацитет за възобновяема енергия преди 2030 г. в смел опит да намалят глобалното потребление на изкопаеми горива на преговорите за климата на ООН COP28 в Дубай миналата година.
Бирол каза, че е „напълно възможно“ да се постигне целта и добави, че има три стъпки, които глобалните правителства могат да предприемат, за да ускорят скоростта, с която възобновяемата енергия става оперативна.
Първо, световните лидери трябва да признаят „критичната важност на изграждането на електрически мрежи“, за да се ускори свързването на нови проекти за възобновяема енергия. МАЕ установи, че най-малко 1650 гигавата възобновяеми мощности сега са в напреднал стадий на развитие и чакат свързване към мрежата, което е със 150 GW повече, отколкото в този момент миналата година.
Бирол добави, че страните трябва да намалят времето, необходимо за получаване на разрешение за нови проекти за възобновяема енергия да. В момента процесът може да отнеме седем години за вятърни паркове и пет години за слънчева ферма.
И накрая, МАЕ призова международните финансови институции да направят повече, за да подкрепят възобновяемата енергия в нововъзникващите и развиващите се икономики, които продължават да изостават от развитите страни.