18.09.2024

Ключов подлез в София е обновен по инициатива на Стопански факултет

В продължение на няколко месеца в подлеза на спирка „ж.к. Изток“ в София, през който ежедневно преминават хиляди студенти, преподаватели и граждани, които живеят и работят в района, кипи усилена работа. Причината е акция за обновяване на пространството, по инициатива на Стопански факултет към СУ „Св. Климент Охридски“. Освежаването се извършва с административната подкрепа на район „Изгрев“ и район „Слатина“ и е пример за интегриран подход в мисията за подобряване на градската среда.

На 15 септември, на прага на новата учебна година, подлезът беше представен пред обществеността като споделено пространство, което има своя нов облик.

Популяризиране на важни теми за устойчивото развитие

Представянето бе открито от доц. д-р Марина Стефанова, заместник-декан на Стопански факултет.

„За нас Стопанският факултет има много лица – преподавателите, програмите, студентите, партньорите. Едно от най-важните от тях, обаче, е кампусът – споделено пространство за учене, общуване, работа и изграждане на поведение в света на бизнеса. От две години работим по концепцията за NetZero кампус и реализираме серия инициативи, с които променяме вида на залите, обособяваме разнообразни кътове, подобряваме достъпността и търсим начини да задържим студентите и гостите си на територията на Факултета. Освежаването на подлеза чрез създаване на мащабен тематичен стенопис с помощта на студенти-доброволци, отговорни компании-дарители и вдъхновената работа на графит артиста Николай Петров GLOW, е стъпка към повишаване на неговата безопасност и популяризиране на важните теми за устойчивото развитие, ценността на ученето през целия живот и силата ни да се променяме. Щастлива съм, че откриваме това пространство в началото на учебната година и чрез него изразяваме своята съпричастност към неуморната работа на учителите и родителите за осигуряване безопасността на децата“, заяви доц. Стефанова.

Датата на представянето беше избрана и в контекста на предстоящата Европейска седмица на мобилността (седмицата се провежда в периода 16-22 септември). На събитието присъства и Малина Крумова, председател на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“.

„Безопасността на движението, е един много комплексен проблем и трябва да се решава с усилията на всички. От гледна точка на сигурност, пешеходното пресичане през подлези е най – безопасно. Но, за да се използва един подлез, той трябва да бъде приветлив, сигурен и чист. Затова наистина съм впечатлена от това, което сте направили тук, защото гарантирате, че този подлез на Цариградско шосе ще бъде използван. Ние всички като граждани имаме своята отговорност и приветствам това, че тук тя е изпълнена“, заяви тя.

Малина Крумова обяви, че в рамките на Европейската седмица на мобилността, която съвпада с началото на учебната 2024-2025 година, Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ стартира информационна кампания, свързана с безопасността на децата като участници в движението.

Подкрепа към инициативата изрази и кметът на район Изгрев, д-р Делян Георгиев:

„Обновяването на подлезното пространство е пример за доброто взаимодействие между местната власт, Стопански факултет, доброволците – жителите на кварталите ни и на студентите, както и на представителите на изкуството. Чудесен пример е как всички заедно можем да преобразим едно пространство и да го превърнем в модерна, цветна и приветлива градска среда. Силно се надявам, че поставяме още едно начало – чрез активно облагородяване на града около нас, заедно да се справим и с вандалските прояви, с които от години наред се борим като общество“.

Според д-р Делян Георгиев инициативата ще даде старт и на други ползотворни партньорства между местната власт и гражданите на София в името на това всички заедно да живеем в чиста европейска столица.

Change over Challenge

Обновяването на подлеза е осъществено изцяло с доброволен труд на студенти от Стопанския факултет, граждани на район „Изгрев“ и дарения на суровини и материали от отговорни компании. Световно признатият графити артист Николай Петров – Glow също дарява труда и вдъхновението си, за да промени съществен елемент от градската среда, какъвто е подлезът.

Стенописите са изпълнени под надслов Change over Challenge. Поставените цитати са избрани след предварително обсъждане с три отделни фокус-групи – студенти, доброволци от квартала, артисти и покриват три основни теми:

  • Ценността на образованието – подлезът е вход към кампус „Изток“ на Софийския университет, който включва Стопански и Философски факултет, както и най-големия национален научен комплекс Българска академия на науките. Една от целите на инициативата е да популяризира сред ежедневно преминаващите през подлеза идеята, че образованието е висша цел.
  • Устойчивото развитие – поставя фокус върху новата концепция за устойчива градска среда и начин на живот и как опазването на природата и икономическия растеж могат да вървят ръка за ръка. Доближава тази идея до ежедневието на хората.
  • Силата ни да се променяме – поставя фокус върху активното гражданство, предприемаческо и лидерско поведение и култура, които са в основата на ценностите на бизнес лидерите, които се обучават в Стопанския факултет.

Обновяването на подлеза се реализира по инициатива на Стопански факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и фондация ФЕБ, с административната подкрепа на с район „Изгрев“ и район „Слатина“ на Столична община и с партньорството на Асоциация на специалистите по устойчивост, Оргахим, HPE, Главболгарстрой, ESG platform, LEDVANCE, Чисти.бг.