12.11.2024

Кои са главните действащи лица на COP29?

COP29 официално се откри днес, 11 ноември в Баку, Азербайджан, а конференцията е планирана да приключи на 22 ноември, въпреки че е вероятно да продължи и по-дълго. Около 100 световни лидери се очакват през първите три дни, след което преговорите ще се водят от техни представители, предимно министри на околната среда или други високопоставени служители, предава Гардиън.

Ключовият въпрос за срещата на върха е финансирането на климата. Развиващите се страни искат гаранции, че трилиони ще потекат към тях през следващото десетилетие, за да им помогнат да намалят емисиите на парникови газове в съответствие с бързо намаляващата надежда за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5C над прединдустриалните нива.

Кои обаче ще бъдат главните действащи лица на COP29?

Илхам Алиев, президент на Азербайджан

Илхам Алиев, президент на Азербайджан от 2003 г. насам, използва петролното богатство на страната, за да спечели международно влияние, но и да облагодетелства собственото си семейство. Алиев е син на Хейдар Алиев, национален лидер, когато страната беше част от съветския блок, който си върна властта през 1993 г. след първите свободни постсъветски избори в страната.

Азербайджан е оценен като един от най-корумпираните режими в света от Transparency International, с лоши резултати по отношение на човешките права. Свободата на изразяване е ограничена, медиите са контролирани, а активисти изразиха загриженост относно редица затворници, задържани след конфликта с Армения. Алиев вероятно ще отхвърли подобна критика и вместо това ще се съсредоточи върху плановете си за генериране и износ на възобновяема енергия и опитите за почистване на Каспийско море.

Мухтар Бабаев, президент COP29

Президентът на COP29 е министър на екологията и природните ресурси на Азербайджан. Подобно на своя предшественик Султан Ал Джабер, който председателства миналогодишната конференция COP28 в Дубай, Бабаев има опит в петролната индустрия. Той е работил за Socar, националната петролна компания на страната, от 1994 г. до 2018 г., преди да бъде назначен за министър.

Бабаев, приветлива и компетентна фигура, е с добра репутация сред развиващите се и развитите страни на преговорите, въпреки че беше малко известен преди изненадващото решение на Азербайджан да поеме домакинството на COP29. Изборът на нация домакин беше труден процес, решен едва в последния момент по време на миналогодишната среща.

Тази година беше ред на постсъветския блок да бъде домакин и няколко източноевропейски членки на ЕС, включително Румъния, България и Полша, изразиха интерес. На всички беше наложено вето от руския президент Владимир Путин. Азербайджан беше разглеждан като малко вероятна възможност поради конфликта с Армения, който продължи две десетилетия и избухна в открита война миналия септември, преди да влезе в неспокойно фактическо примирие.

Но точно когато организаторите подготвяха извънредни планове, Путин посочи, че ще се съгласи с избора. Армения също подкрепи кандидатурата, оставяйки президента на Азербайджан да номинира Бабаев за президент на СОР29.

Той ще бъде подпомаган от Ялчин Рафиев, заместник-министър на външните работи с опит в дипломацията, който ще е главен преговарящ и с чуждите делегации.

Султан Ал Джабер, президент на COP 28

На миналогодишната среща на върха в Дубай нациите постигнаха историческо споразумение за преход от изкопаемите горива. Това беше по-слаб ангажимент от пълното преустановяване на използването на изкопаемите горива, което много страни и активисти искаха, но беше първият път, в който от три десетилетия тези разговори произведоха ангажимент за справяне с първопричината за климатичната криза.

Обещанието беше до голяма степен дело на президента на COP28 Султан Ал Джабер. Харизматична фигура, която е и шеф на националната петролна компания на ОАЕ, Adnoc, той доминира на конференцията в Дубай и помогна за привличането на Саудитска Арабия към договорената рамка.

След COP28 Ал Джабер също ръководи продължаващото влияние върху процеса, като помогна за въвеждането на нова система „тройка“ за СОР, при която текущото президентство се присъединява към предишното президентство и определеното следващо президентство, за да се осигури степен на приемственост, която трябва защита на напредъка, постигнат в предишни срещи, както и укрепване на бъдещите ангажименти.

Антониу Гутериш, генерален секретар на ООН

Генералният секретар на ООН е може би най-високопоставената фигура на световната сцена относно климатичната криза. Гутериш говори за човечеството, извършващо „колективно самоубийство“ и е набелязал компании за изкопаеми горива, които „държат човечеството за гърлото“. На фона на бързо покачващите се температури той предупреди, че подценяваме сериозността на кризата:

„Ерата на глобалното затопляне приключи, настъпи ерата на глобалното кипене.”

Гутериш ще защитава развиващите се нации на COP29, насърчавайки и укорявайки богатите страни да предоставят повече финансиране за климата. Вероятно той ще бъде също толкова откровен към лидерите на страни с високи емисии и неадекватни планове за намаляване на емисиите и най-вече към ръководителите на компании за изкопаеми горива, които имат силни интереси в Азербайджан.

Саймън Стийл, изпълнителен секретар на Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата

Саймън Стийл е изпълнителен секретар на Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (UNFCCC) – договорът, съгласно който се провежда конференциите СОР.

„Ако правителствата в цял свят не се увеличат усилията си, 8 милиарда души ще се сблъскват директно с климатичната криза. Нуждаем се от действията в областта на климата отново на върха на политическия дневен ред“, смята Стийл.

Работата му на COP29 ще бъде да работи в тясно сътрудничество с азербайджанското президентство, действайки като посредник на всичките 198 страни и насочвайки споразумението през сложността на процеса.

Аджай Банга, президент на Световната банка

Тъй като финансирането на климата е на първо място в дневния ред на COP29, президентът на Световната банка Аджай Банга е в изключителна позиция да направи разликата. Но дали той ще нареди мащабните реформи в практиките на банката, които развиващите се страни твърдят, че са необходими?

Световната банка проведе своите годишни есенни срещи миналия месец, но имаше малък напредък по отношение на финансирането на климата. Групата очаква конференция за обещания следващия месец, на която развитите страни трябва да увеличат размера на парите, които са готови да вложат за финансиране на развиващите се страни. Фокусирането върху това може да означава, че Банга няма какво да предложи на Cop29, което едва ли ще задоволи критиците му.

САЩ

Действащият президент Джо Байдън няма да присъства на COP29, както и неговият наследник Доналд Тръмп. По време на последното си президентство Тръмп изтегли САЩ от Парижкото споразумение и вероятно ще го направи отново. Делегацията за САЩ на COP29 обаче ще бъде от Белия дом на Байдън, тъй като Тръмп няма да встъпи в длъжност преди януари. Делегацията все още може да участва в преговорите и въпреки че няма да могат да обвържат правителството на САЩ да изчисти бъдещи финансови ангажименти, те едва ли ще застанат на пътя на споразумение на други страни.

Вопке Хукстра, еврокомисар по климата

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер лайен отказа участие на СОР29. Хукстра, който беше комисар по въпросите на климата в последната комисия и запазва поста си и за следващата, ще бъде водещ преговорите за ЕС през втората седмица от преговорите. Той е изправен пред голямо предизвикателство – ЕС е най-големият доставчик на финансиране за климата в света, но десният наклон към новия парламент и сред правителствата на някои държави-членки може да намали свободата на блока да маневрира по време на преговорите.

Лиу Женмин, говорител на климата на Китай

COP29 ще бъде първото голямо появяване за новия китайски пратеник по въпросите на климата Лиу Женмин. Неговият предшественик, Сие Джънхуа, беше ключова фигура в конференциите в продължение на две десетилетия и се радваше на сърдечни отношения с Джон Кери, специалния пратеник на президента на САЩ за климата. И двамата се пенсионираха по-рано тази година.

Лиу Женмин и неговият американски колега, наследникът на Кери Джон Подеста, проведоха няколко срещи тази година, включително една в дома на Подеста. Но дори уютните вечери не могат да прикрият истинското напрежение между двете сили. Китай е най-големият източник на парникови газове в света в дългосрочен план, отговорен за близо една трета от глобалните емисии и също така е втората по големина икономика в света след САЩ. И все пак Китай се придържа към статута си на развиваща се страна съгласно договора на UNFCCC от 1992 г. и отказва да поеме задължения да предоставя финансиране на бедния свят, въпреки че предоставя такава помощ на доброволно ниво и при свои условия.

Китай ще бъде подложен на ожесточен натиск от страна на ЕС и САЩ да поеме ангажименти за финансиране на климата и да демонстрира, че емисиите му скоро ще достигнат връх и ще спаднат рязко при следващата итерация на неговия национален климатичен план. Китай и САЩ също ще проведат среща на върха за метана по време на COP29, на която активистите ще се надяват на конкретни нови мерки за ограничаване на мощния парников газ, а не на добрите намерения, които бяха единствените резултати от предишните разговори.

Предстоят ли изненади?

Владимир Путин посети Азербайджан през август за срещи с Алиев, за да подчертае възобновяването на отношенията, които бяха подложени на изпитание през последните три години, след като домакинът COP пое доставките на газ за ЕС, докато блокът се опитваше да намали зависимостта си от Русия след нахлуването в Украйна. Азербайджан също има свои собствени връзки с Украйна.

Но Азербайджан успя да снабди ЕС толкова успешно, като внесе руски газ за собствените си нужди, демонстрирайки връзката, която все още съществува между двете бивши съветски държави.

Посещението на Путин през август беше първото от шест години. Все още е малко вероятно той да се появи на COP29, но руската делегация вероятно ще има повече задкулисно участие, отколкото обикновено.

Нарендра Моди, министър-председател на Индия, получи лична покана за разговорите от Алиев. Моди пропусна последните конференции и се смята, че е малко вероятно да присъства и на тази, но все още има малък  шанс настояването на Алиев да го изкуши. Индия зае твърда позиция по отношение на финансирането на климата, като критикува развитите страни, че не правят достатъчно. Страната също така продължава да зависи силно от въглищата, въпреки разрастващия се сектор на възобновяемата енергия.

Други силни държавни лидери също са били обсъждани като потенциални посетители, но малцина вероятно ще бъдат сред присъстващите. Сирийският президент Башар ал-Асад беше поканен на COP28 в Дубай, но не присъства. Лидерът на Венецуела Николас Мадуро може да пожелае да се опита да легитимира президентството си на големия форум.