15.07.2024

Колумбия намали обезлесяването с 36%

Обезлесяването в Колумбия е намаляло с 36% за една година. Постижението отбелязвайки ново рекордно ниско ниво, предава Евронюз.

Това е особено добра новина за най-голямата тропическа гора в света, Амазония, най-важния естествено въглероден уловител в света. Територията на една трета от Амазония се намира именно в Колумбия.

Спадът бе регистриран между 2022 г. и 2023 г. и идва след години на кампании от местни активисти, чиито домове и препитание зависят от Амазония.

„Намалението означава, че 44 262 хектара гори са спрели да бъдат изсичани. Това е много добър знак, но определено не можем да кажем, че битката е спечелена. Продължаваме да се изправяме срещу незаконни практики”, заяви колумбийският министър на околната среда Сусана Мухамад.

Данните бяха публикувани в момент, в който Колумбия усилено се подготвя да бъде домакин на срещата на върха на ООН за биоразнообразието COP16 в град Кали (21 октомври – 1 ноември).

Как Колумбия постигна успеха с обезлесяването на Амазония

Когато беше избран през 2022 г., президентът Густаво Петро обеща да спре рекордно високите нива на обезлесяване в Амазония, като ограничи разширяването на агробизнеса в гората и създаде резервати, където на местните общности и на други субекти, след процес на издаване на лиценз, ще е разрешено да добиват каучук, асаи и други недървесни горски продукти.

Напредването на мирните преговори между правителството и партизански групи в района, заедно с финансовите стимули за фермерите в Амазония, за да помогнат за опазването на гората, доведоха до спада. Първият знак за положителната тенденция дойде през 2022 г., когато обезлесяването намаля с около 29%.

Експерти по околна среда през последните години казаха, че намаляването на обезлесяването вероятно също е свързано със заповеди на дисидентски групи от партизани FARC, забраняващи обезлесяването.

Предстоящи предизвикателства

Министър Мухамад заяви, че силното присъствие на правителствените въоръжени сили в контролираните от партизаните райони, както и напредъкът, постигнат в мирните преговори, ще бъдат от ключово значение за поддържане на низходяща тенденция.

Но цифрите за следващата година не изглеждат толкова обещаващи. Вече е регистрирано значително нарастване на обезлесяването поради ефектите от сухото време, причинено от Ел Ниньо, циклично климатично явление, което затопля централната част на Тихия океан.

„Масовото отглеждане на едър рогат добитък, отглеждането на наркотици и незаконният добив и дърводобив продължават да стимулират обезлесяването в андската нация“, добави Мухамад.