Екстремното време ще се засили бързо през следващите 20 години, се казва в ново проучване, цитирано от Евронюз. Учени от Центъра за международни изследвания на климата CICERO в Норвегия казват, че близо три четвърти от населението на света ще види драматични промени в метеорологичните условия, освен ако емисиите на парникови газове не бъдат намалени бързо.
Новото проучване, публикувано в списанието Nature Geoscience, показва как глобалното затопляне може да се комбинира с нормалните промени във времето, за да произведе десетилетни периоди с бързи и осезаеми промени във валежите и температурите.
Природни явления като Ел Ниньо могат да променят метеорологичните условия, водещи до пикове във валежите и температурата. Тъй като светът става по-топъл и влажен обаче, екстремните събития започват да се отдалечават от това, с което обществото и екосистемите могат да се справят.
Къде екстремните климатични промени ще имат най-голямо въздействие?
Много малко проучвания досега са изследвали въздействието на екстремното време върху различните страни. Изследователите са използвали четири различни климатични симулации, за да разберат как пиковете при валежите и температурите могат да се променят през следващите две десетилетия.
„Ние се фокусираме върху регионалните промени, поради повишеното им значение за опита на хората и екосистемите в сравнение с глобалната средна стойност, а също идентифицираме региони, за които се очаква да претърпят значителни промени в нивата на един или повече индекси на екстремни събития през следващите десетилетия“, казва д-р Карли Илс, водещ автор на изследването в CICERO.
При сценарий, при който за намаляването на емисиите на парникови газове не се прави достатъчно, региони като Средиземноморието, Северозападна и Южна Америка и Източна Азия могат да очакват „устойчиви, безпрецедентни темпове на промяна за две или повече десетилетия“.
Много от регионите, за които се очаква да претърпят най-бързи промени, включват страни с ниски доходи, които са особено уязвими от въздействието на екстремното време.
Твърде късно ли е да спрем екстремните промени?
Настоящите климатични симулации показват, че около 70 процента от населението на света – 5,6 милиарда души – трябва да очакват промени в температурите и валежите в бъдещ сценарий с високи емисии.
Дори при силни усилия за смекчаване на последиците в съответствие с целите на Парижкото споразумение, 20 процента от световното население или около 1,5 милиарда души все още ще бъдат засегнати. Най-драматичните промени в този сценарий ще бъдат ограничени до Арабския полуостров и Южна Азия. Това има важни последици за усилията за адаптиране към климата по света.
„В най-добрия случай изчисляваме, че бързите промени ще засегнат 1,5 милиарда души. Единственият начин да се справим с това е да се подготвим за ситуация с много по-голяма вероятност от безпрецедентни екстремни събития още през следващите едно до две десетилетия“, казва д-р Бьорн Х. Самсет от Центъра за международни изследвания на климата CICERO.
Изследователите също така предупреждават за потенциално смъртоносните последици от тези въздействия на изменението на климата – от горещи вълни до наводнения.