28.11.2024

Мисията на “The Human Safety Net” е да отключи потенциала на уязвимите общности

Ема Урсич е изпълнителен директор в The Human Safety Net, глобална инициатива на Група Generali, чиято мисия е да помага на хора, живеещи в уязвима среда. Екипът на ESGnews.bg разговаря с нея за идеята, мисията и важността на инициативата:

Ема, разкажете ни повече за инициативата The Human Safety Net. Как се роди идеята за нея?

The Human Safety Net е фондация, създадена през 2017 г., чиято мисия е да отключи потенциала на хора, живеещи в уязвими условия, за да могат да трансформират живота на своите семейства и общности. Нашите програми подкрепят уязвими семейства с малки деца (0-6 години) и интегрират бежанци чрез работа и предприемачество. За целта обединяваме силите на неправителствени организации и частния сектор в Европа, Азия и Южна Америка. Ние сме отворена мрежа и приветстваме сътрудничество с компании, организации, публични институции и фондации, които споделят същите цели. Това е глобално движение на хора, които помагат на хора.

Идеята за създаването на The Human Safety Net възникна през 2014 г. като оригинална инициатива, която надхвърля традиционната корпоративна филантропия. Тя се роди от искреното желание на над 6 000 служители да помагат на хора в нужда. Инициативата бе оформена чрез колективното действие на хора, стремящи се да подкрепят уязвимите общности, съсредоточавайки се върху ранното детство и подкрепата за бежанци.

Как The Human Safety Net се вписва в цялостната концепция на Група Generali за устойчивост?

Мисията на Група Generali е „да помага на хората да изграждат по-сигурно бъдеще, като се грижи за техния живот и мечти“. Чрез The Human Safety Net ние успяваме да разширим тази мисия към най-уязвимите в нашето общество.

Група Generali мобилизира хора и ресурси – финансова подкрепа, време, умения, мрежи, активи, продукти – за да достигне до повече хора и да засили въздействието си. Компанията, като отговорен корпоративен гражданин, позиционира The Human Safety Net като ключов аспект на своята стратегия за устойчивост. Благодарение на инициативата, Група Generali може да интегрира основните си бизнес дейности и ресурси в области на работа с важно социално въздействие.

Защо решихте да помагате именно на деца в ранна възраст и семейства с различни уязвимости?

Подкрепата на ранното детско развитие се разглежда като най-добрата инвестиция в бъдещето на детето. Програмата „За семейства“ на The Human Safety Net има за цел да създаде стабилна среда и подкрепящи взаимоотношения, които отчитат нуждите на децата, намаляват стреса при родителите и насърчават качественото време заедно. Този подход помага за развитието на здраво тяло и ум, емоционална сигурност и по-добър успех в живота.

Защо е важно да се помага на тези деца и техните семейства?

Ранното детство е критичен период за развитието. Първите шест години от живота на едно дете са ключови, тъй като всяка секунда се формират един милион невронни връзки, а до момента, в който децата започнат училище, 90% от мозъка им вече е развит. Този период има доказано влияние върху здравето, образованието и професионалните перспективи на децата за остатъка от живота им.

Какво прави инициативата The Human Safety Net в България? В кои градове има стартирани проекти?

Фондация „За Нашите Деца“ е партньор на The Human Safety Net в България по програмата „За семейства“ от 2019 г. Програмата се основава на 30-годишния опит на нашия партньор в областта на детското развитие, семейната подкрепа и изграждането на подкрепяща среда за деца и семейства. Проектът „Холистична подкрепа за ранно детско развитие“ включва интегрирани социални и здравни услуги за деца, социална подкрепа за семейства и професионално обучение на специалисти, практикуващи в обществените услуги.

Моделът, разработен в Комплекса за ранно детско развитие в София, ще бъде репликиран в още 9 по-малки общини. Работейки в партньорство с тези общини, екипът на фондацията споделя своя ноу-хау и изгражда местен капацитет за междусекторно сътрудничество. До момента са открити 5 игротеки (консултативни хъбове за ранно детско развитие), където се прилага този подход.

Какво обединява хората, които работят по тези програми, има ли общи предизвикателства? Какви добри примери може да покаже The Human Safety Net от работата си до момента?

Работата на три континента с над 80 неправителствени организации ни показва, че основните предизвикателства, свързани с ранното детско развитие, са много сходни по целия свят. Едно от нещата, с които се гордеем, е нашата структура за споделено учене – ние сме мрежа, която предоставя общо пространство на всички наши партньори за обмен и обсъждане на идеи, подходи, иновации и като цяло, за това как да се решават възникващи проблеми. Подходът ни за споделено учене е част от проучване, което все още е в процес на изпълнение и се извършва от London School of Economics (LSE). Предварителните резултати показват много високо ниво на удовлетвореност сред нашите партньори по този аспект.

Какви са плановете за разрастване на The Human Safety Net в световен мащаб? Има ли региони, в които инициативи за ранно детско развитие трябва да бъдат приоритетно подпомагани? Планирате ли в България да се разраства инициативата с нови партньорства или нови проекти?

Нашата амбиция е да достигнем до 1 милион души до 2027 г. Ние сме организация, насочена към въздействие – броят на хората, на които помагаме, е важен за нас, но още по-важно е качеството на нашите програми. Винаги сме отворени към разширяване в нови страни, но работим само там, където има установен бизнес на Група Generali. Позволете ми да споделя ексклузивна информация – вероятно ще приветстваме нова страна в нашето движение през 2025 г.

България е едно от ключовите места за нашите дейности, а нашият партньор е с нас практически от самото начало на пътя ни като фондация. Желанието ни е да запазим това партньорство и да продължим да развиваме още по-добри програми в България.