10.10.2024

Много от „жизнените показатели“ на Земята са достигнали рекордни крайности

Много от „жизнените показатели“ на Земята са достигнали рекордни крайности, което показва, че „бъдещето на човечеството виси на косъм“. Това е заключението на група от най-високопоставените експерти по климата в света, предава Гардиън.

Все повече и повече учени разглеждат възможността за обществен колапс, се казва в нов доклад, който оценява 35 жизнени показатели през 2023 г. и установява, че 25 са по-лоши от всякога, включително нивата на въглероден диоксид и числеността на глобалното население. Това показва „критична и непредсказуема нова фаза на климатичната криза“, се казва в анализа.

Температурата на земната повърхност и океаните достигна най-високото си ниво за всички времена, предизвикано от рекордното изгаряне на изкопаеми горива. Човешкото население нараства с приблизително 200 000 души на ден, а броят на говедата и овцете със 170 000 на ден, като всичко това води до рекордни емисии на парникови газове.

Учените идентифицираха 28 вериги за обратна връзка, включително увеличаване на емисиите от топящата се вечна замръзналост, което може да помогне за предизвикване на множество повратни точки, като например срутването на масивната ледена шапка на Гренландия.

Глобалното затопляне води до все по-смъртоносни екстремни метеорологични условия по целия свят, включително урагани в САЩ и горещи вълни от 50C в Индия, като милиарди хора са изложени на екстремни горещини.

Учените казват, че тяхната цел е „да осигурят ясни, основани на доказателства прозрения, които вдъхновяват информирани и смели отговори от страна на гражданите към изследователи и световни лидери“.

Нужни са решителни действия

Решителни, бързи действия са наложителни за ограничаване на човешкото страдание, казаха те, включително намаляване на изгарянето на изкопаеми горива и емисиите на метан, намаляване на свръхпотреблението и отпадъците от богатите и насърчаване на преминаването към храни на растителна основа.

„Вече сме в разгара на внезапни климатични катаклизми, които застрашават живота на Земята като нищо, което хората никога не са виждали. Екологичното превишаване – вземането на повече, отколкото Земята може безопасно да даде – е тласнало планетата към климатични условия, по-заплашителни от всичко, на което са свидетели дори нашите праисторически роднини. Промените в климата вече са станали причина милиони хора да мигрират, с потенциал да изместят стотици милиони или дори милиарди. Това вероятно ще доведе до по-голяма геополитическа нестабилност, вероятно дори до частичен обществен колапс“, казва проф. Уилям Рипъл от Орегонския държавен университет (OSU), който ръководи проучването.

Анализът, публикуван в списание Bioscience, твърди, че концентрациите на CO2 и метан в атмосферата са на рекордни нива. Метанът е мощен парников газ, 80 пъти по-мощен от CO2 и се отделя от операции с изкопаеми горива, сметища, говеда и оризови полета.

„Ръстът на емисиите на метан се ускорява, което е изключително обезпокоително“, каза д-р Кристофър Улф, бивш ръководител на OSU, също част от екипа, провел изследването.

Въпреки че вятърната и слънчевата енергия са нараснали с 15% през 2023 г., според изследователите, въглищата, петролът и газът все още доминират. Те казаха, че има „твърда съпротива от онези, които се облагодетелстват финансово от настоящата система, базирана на изкопаеми горива“.

Ярък симптом

Изследователите твърдят още, че глобалното затопляне е част от по-широка криза, която включва замърсяване, унищожаване на природата и нарастващо икономическо неравенство.

„Промените в климата са ярък симптом на по-дълбок системен проблем: екологично превишаване, което не може да продължи безкрайно. Тъй като рискът климатичната система на Земята да премине към катастрофално състояние нараства, все повече и повече учени започват да изследват възможността за обществен колапс. Дори при липса на глобален колапс, изменението на климата може да причини много милиони допълнителни смъртни случаи до 2050 г. Имаме нужда от смела, трансформираща промяна“, се казва в доклада.

Сред политиките, които учените препоръчват за бързо приемане, са постепенно намаляване на човешкото население чрез овластяване на образованието и правата на момичетата и жените; опазване, възстановяване или възстановяване на екосистемите; интегриране на образованието по изменение на климата в глобалните учебни програми за повишаване на осведомеността и действията.