Архитектурно студио в Исландия предлага използването на лава като строителен материал. Арнхилдур Палмадотир от s.ap architects ще представи своя проект Lavaforming на Биеналето на архитектурата във Венеция следващата година. Нейният екип, който е специализиран в устойчивостта и кръговия модел в строителството, проучва как да превърне вулканичната субстанция в устойчив структурен материал, пише Евронюз.
Може ли лавата да се превърне в ресурс?
Палмадотир вижда процеса като начин за превръщане на „локална заплаха“ в „ценен ресурс“. Lavaforming ще присъства в националния павилион на Исландия на 19-тото международно архитектурно изложение във Венеция следващата година.
„Проектът е предложение за това как бруталната сила на лавата може да се превърне в ценен ресурс, способен да намали атмосферните емисии чрез бъдещата си употреба като устойчив строителен материал“, казва Палмадотир.
Архитектът наблюдава как изключителното геоложко местоположение на Исландия върху разрив между две тектонични плочи причинява честа сеизмична активност, включително създаването на обширни полета от лава.
През цялата история вулканичната дейност на острова е създавала безпокойство тъй като е била възприемана като заплаха за общностите. Вместо това Палмадотир, която е номинирана за наградата за околна среда на Северния съвет за 2024 г. за интердисциплинарно сътрудничество в архитектурата, насочва фокуса си върху рециклируемите строителни материали, като иска да превърне лавата в ресурс, който се справя с глобална извънредна ситуация.
„Надявам се, че през 2150 г. в Исландия ще използваме потока от лава, точно както направихме с геотермалната енергия. Основната цел на Lavaforming е да покаже, че архитектурата може да бъде силата, която преосмисля и оформя ново бъдеще с устойчивост, иновации и творческо мислене“, казва Палмадотир.
Поток от лава може да създаде основата за цял град
Проектът, който ще бъде представен на Биеналето, все още е теоретично предложение, но Палмадотир има амбициозна визия за вулканичния ресурс.
„Потокът от лава може да съдържа достатъчно строителен материал, за да се издигнат основите на цял град за няколко седмици без вредно копаене и генериране на невъзобновяема енергия. Темата е както предложение, така и метафора – архитектурата е в процес на смяна на парадигмата и много от настоящите ни методи се считат за остарели или вредни в дългосрочен план. В сегашното ни затруднение трябва да сме смели, да мислим по нови начини, да разглеждаме предизвикателствата и да намираме правилните ресурси“, казва архитектът.