14.11.2024

Моментът на истината за Европа на COP29

Климатичните въздействия наскоро опустошиха общности в Испания, САЩ, Индия и извън тях, докато геополитическото напрежение ескалира. В този критичен момент Европа стои на кръстопът.

Въпросът е ще успее ли ЕС да защити трансформиращата си климатична програма, която е в съответствие с научната неотложност и се съсредоточава върху справедливостта и равенството?

Този въпрос задава в Euractiv Джеймс Триндър, международен координатор на климатичните политики в CAN Europe.

ЕС има както отговорността, така и възможността да води и да демонстрира смело лидерство, като прокарва амбициозен, финансиран, ориентиран към хората и природата подход на COP29.

Това означава значително увеличаване на международното финансиране на климата, бързо премахване на изкопаемите горива и повторно поемане на ангажимент към правата на човека и равенството.

Увеличаване на международното финансиране за климата

Справянето с очевидната празнина в международното финансиране на климата трябва да бъде на първо място в дневния ред на ЕС на COP29. Новата колективна количествена цел (NCQG) относно финансите, която ще се прилага след 2025 г., трябва да бъде достатъчно амбициозна, за да отговори на нуждите на развиващите се страни.

NCQG трябва да насочи най-малко $1 трилион публични субсидии в подкрепа на жизненоважни трансформации в Глобалния юг. Тази цифра отразява мащаба на финансирането, необходимо за предизвикване на системна промяна.

Въпреки че ЕС все още не е изложил позицията си относно нивото на финансиране, което вярва, че богатите страни трябва да допринесат, ясно е, че блокът трябва да подкрепя иновативните източници на финансиране.

Това може да включва такси върху индустриите за изкопаеми горива и други сектори с високи емисии в съответствие с принципа „замърсителят плаща“. Пренасочването на субсидиите за изкопаеми горива към справедливи действия в областта на климата може да изравни условията за зелени индустрии и да ускори справедливия преход в Европа и извън нея.

Подкрепата за финансиране на климата от частния сектор за развиващите се страни се оказа до голяма степен недостатъчна и често води до неустойчив дълг.

Вместо това ЕС трябва да се ангажира със значително увеличаване на публичното финансиране, включително подцели за удвояване на финансирането за адаптиране и капитализиране на Фонда за загуби и щети.

Бързо премахване на изкопаемите горива

Съществува възможност ЕС да ръководи глобално движение за бързо премахване на изкопаемите горива.

Съюзът трябва да направи това, като прекрати вътрешното използване на въглища до 2030 г., изкопаем газ до 2035 г. и петрол до 2040 г. Трябва да има незабавно спиране на новите проекти за изкопаеми горива и твърд ангажимент за избягване на скъпи технологии като улавяне, използване и съхранение на въглерод (CCUS).

Шокиращо е, че европейски компании все още участват в нови проучвания за нефт и газ. Това трябва да спре. Време е също така ЕС да подкрепи заключение на COP29, което включва „не“ от всички страни на изграждането на нови въглищни електроцентрали.

COP29 трябва да бъде моментът, в който ЕС обяви, че ще включи амбициозни, съобразени с 1,5C дати за постепенно премахване на изкопаемите горива.

Това действие е от решаващо значение за запазване на способността на нашата планета да предоставя основни екосистемни услуги. Обвързващите цели за поне 50% възобновяеми енергийни източници до 2030 г. и 100% до 2040 г. в рамките на ЕС са от съществено значение.

Ангажиране с правата на човека и равенството

Няма климатична справедливост без спазване на човешките права. ЕС трябва да гарантира, че международните и националните климатични процеси защитават правата на човека и че гражданското общество и общностите на първа линия могат да участват осезаемо в процеса.

Политиките трябва да отразяват жизнения опит на най-засегнатите, като включват подходи, отчитащи пола, включващи уврежданията и социално справедливи подходи. ЕС следва също така да съсредоточи правата на човека и защитата на околната среда във всички свързани с климата или търговията споразумения с трети държави.

Независимият надзор на гражданското общество върху транснационалното управление на климата е от съществено значение за успеха на процеса на UNFCCC. ЕС трябва да се бори, за да гарантира, че тези гласове не са подчинени на частни интереси, тормоз или сплашване и че активистите са защитени, включително в страните, домакини на конференциите COP.

Укрепване на отчетността и справяне с конфликтите на интереси

И накрая, ЕС трябва да засили отчетността и да се справи с конфликтите на интереси, които възпрепятстват смислени действия в областта на климата. На неправомерното влияние на индустрията за изкопаеми горива, финансираща режимите в нефтените държави, не може да бъде позволено да провали международните преговори.

ЕС трябва да настоява за стабилна Рамка за отчетност, която да дефинира и регулира конфликтите на интереси, като гарантира, че политическите решения дават приоритет на обществения интерес пред частните печалби.

ЕС има възможността да създаде мощен прецедент на COP29, като подкрепя трансформиращ, справедлив подход, който поставя хората и природата в центъра на програмата за климата. Моментът на истината за Европа настъпи.