В свят, който все повече се разстройва от продължаващата климатична криза, може би не е изненадващо, че нашите океани усещат дългосрочните последици от морските горещи вълни. Средиземноморието е особено горещо място за това явление. В някои райони на морето могат да се наблюдават температурни аномалии с 5, 6 или дори 7 градуса над средното, пише euronews.com. Това не е добра новина за морските екосистеми, тъй като местообитанията изчезват и рибните запаси се преместват в различни райони на океана.
Какво представляват горещите морски вълни?
През последното десетилетие учените изучават приливите на необичайно топла вода, които прекрояват подводните екосистеми със сила, която резонира далеч отвъд повърхността. Дефиницията на тези подводни горещи вълни е доста ясна и различна от горещите вълни на сушата.
„Отнема повече време на водата, за да се загрее и охлади, така че решихме, че три дни са твърде кратки. В крайна сметка определихме морската гореща вълна като стойности над 90-ия персентил за пет дни или повече“, казва Пипа Мур, професор по морски науки в Нюкасълския университет във Великобритания.
Тя се надява, че могат да бъдат направени промени за смекчаване на най-лошите последици от морските горещи вълни.
Саманта Бърджис, заместник-директор на Службата на ЕС за изменението на климата „Коперник“, също започва своята работа по морските горещи вълни, докато учи за докторска степен в Австралия, но стига до въпроса по различен начин.
„Сега всички знаем, че Ел Ниньо води до високи температури на морската повърхност, особено около Големия бариерен риф и източното крайбрежие на Австралия – но все повече и в други части на света“, казва Бърджис. „Знаете ли, проследяването на тези сигнали чрез кораловите скелети наистина показва как напоследък нашият океан се е променил драстично в сравнение с архива от стотици и хиляди години, който имаме преди това”, добавя тя.
Докато случайният плувец може да се наслади на по-топла температура на морето, тези топлинни аномалии нарушават крехкия баланс на морския живот. През 2016 г. в Калифорния имаше особено сериозна гореща вълна – сега наричана “петното”. Планктонните съобщества бяха пряко засегнати и тъй като те са храна за организми по-високо в хранителната верига, въздействието беше катастрофално.
„Имаше голяма смъртност на тюлени и птици, не само поради преките ефекти от промените в температурата върху тези птици или морски бозайници, но и поради промени в храната им, което означаваше, че храната им не пристигаше по същото време, когато те бяха готови за тяхното развъждане“, обяснява Бърджис.
Това събитие ясно разкри взаимосвързаността на морските екосистеми и важността да научим повече за тези горещи вълни и как да ги предотвратим.
Могат ли да се намалят щетите, причинени от морските горещи вълни?
Бърджис обяснява, че някои морски организми вече са успели да разработят адаптивни стратегии за себе си.
„Някои конкретни видове на някои места изглеждат по-добре адаптирани към температурни крайности. За учените да могат да разберат защо в тази сложна среда тази екосистема изглежда процъфтява при малко по-високи температури е от решаващо значение”, казва тя.
Като цяло обаче последиците от морските горещи вълни се простират надлъж и нашир, хвърляйки сянка и върху хората и техния поминък.
„Морската гореща вълна може потенциално да доведе до вреден цъфтеж на водорасли или увеличаване на вируси като Vibrio. За рибните запаси това може да бъде катастрофално“, казва Мур.
Преди няколко години в Чили беше загубена риба на стойност милиони евро поради цъфтежа на водораслите. След години на изследвания учените са изградили по-добра картина за това как да предвидят кога температурите на океана ще се покачат опасно високо.
„Колегите в Тасмания са разработили инструменти за прогнозиране на морските горещи вълни, които се чувстват доста уверени в прогнозирането до шест месеца предварително. Това позволява на управлението на рибарството и на други органи да затворят чувствителните зони и да дадат шанс на природата да се спаси, без натиск, свързан с човешката дейност“, посочва Мур.
Изследванията са от решаващо значение, като необходимостта да се разгадаят мистериите на устойчивите екосистеми и да се разберат най-ефективните климатични убежища е спешен въпрос. Това е особено належащо, като се има предвид, че глобалната повърхност на океана в момента е над 21 градуса – и е от близо година – и избелването на коралите е толкова широко разпространено.
Настоящите средни температури на океана са безпрецедентни и дългосрочните ефекти от тези устойчиви върхове, както и скоковете в температурата на водата по време на горещи вълни, не са добре моделирани или разбрани.