06.09.2024

Над 50% от служителите са претоварени от промените на работното място

Промяната е тук, но готови ли сме за нея? Според последното Глобално проучване на надеждите и страховете на работната сила на PwC над половината от работниците се чувстват смазани от количеството промени, случващи се на работните им места. Въпреки тези предизвикателства, много от тях остават оптимисти, нетърпеливи да се адаптират и готови да възприемат нови технологии като генеративния AI (GenAI), за да подобрят ефективността, съобщава esgnews.com.

Готовността на работниците за промяна идва със смесени чувства. Повече от половината анкетирани служители се чувстват оптимистично настроени за бъдещето на своята компания на фона на последните промени, но 44% не разбират защо тези промени са необходими. Това объркване подчертава важността на ясната комуникация от ръководството относно причините за трансформацията.

„Служителите са готови да се адаптират, но те трябва да разберат „какво стои“ зад промените.“ Лидерите трябва да преодолеят тази празнина, за да насърчат работна сила, която не само е съвместима, но и активно ангажирана в стимулирането на промяната“, установява проучването.

Водене чрез трансформация

Лидерството играе критична роля в насочването на служителите през периоди на интензивна промяна. Две трети от служителите са претърпели повече промени на работното място през последната година в сравнение с предишни години. Този постоянен поток може да доведе до умора от промяна, оказвайки влияние върху производителността и морала. За да противодействат на това, лидерите трябва да се съсредоточат върху изграждането на устойчивост.

„От съществено значение е лидерите да разпознаят промените в стреса, които могат да донесат и да дадат приоритет на благосъстоянието като основна ценност в своята организация. Създаването на култура, която насърчава баланса между професионалния и личния живот, задаването на реалистични очаквания и откритото общуване може да помогне за поддържане на морала и ефективността на служителите”, се посочва в проучването.

Овластяване чрез GenAI

GenAI предоставя значителни възможности за иновации и ефективност, но неговото приемане остава ограничено. Докато 61% от работниците са използвали GenAI поне веднъж през изминалата година, ежедневното или седмичното използване е много по-рядко срещано. За да използват напълно потенциала на GenAI, лидерите трябва да насърчават експериментирането и да осигурят необходимото обучение.

„Служителите и изпълнителните директори са съгласни с необходимостта от намаляване на неефективността, но те се нуждаят от правилните инструменти и умения, за да го направят. Осигуряването на достъп до GenAI и насърчаването на култура на иновации може да даде възможност на служителите да изследват нови начини на работа, стимулирайки както личния, така и организационния растеж“, отбелязва проучването.

Повишаване на уменията на служителите

Изграждането на умения е основен приоритет за днешната работна сила. Близо половината от служителите виждат възможностите за усвояване на нови умения като решаващ фактор за оставане при настоящия им работодател. Въпреки това само 46% смятат, че техните работодатели предоставят адекватни възможности за повишаване на уменията, подчертавайки значителна област за подобрение.

„Повишаването на уменията не е просто предимство, то е необходимост. Работодателите, които инвестират във всеобхватни програми за развитие на умения, могат да повишат удовлетвореността, като същевременно подготвят работната си сила за бъдещи предизвикателства“, подчертава проучването.

Положителното преживяване на служителите е от решаващо значение за поддържане на ангажираността и продуктивността. И все пак много работници усещат разликата между това, от което се нуждаят – като справедливо заплащане, гъвкавост и удовлетворяваща работа – и това, което получават. Отстраняването на тези пропуски може значително да подобри морала и представянето на служителите.

„Справедливото заплащане, гъвкавостта и целта в работата са високо ценени. Лидерите трябва да се стремят да отговорят на тези нужди, за да поддържат мотивирана и продуктивна работна сила“, според проучването.

Промяната е неизбежна, но нейният успех зависи от това колко добре лидерите ангажират своята работна сила. Чрез ясна комуникация, овластяване на иновациите, инвестиране в умения и приоритизиране на опита на служителите, лидерите могат да изградят устойчива, ангажирана работна сила, готова да се ориентира в бъдещето заедно.