09.01.2025

Най-големите банки в Европа трябва да са лидери по отношение на климата и биоразнообразието

25-те най-големи банки в Европа не правят достатъчно, за да се справят с двойните кризи на изменението на климата и загубата на биоразнообразие, пише Esgnews.com. Въпреки поетия ангажимент за нетна нула до 2050 г., стратегиите на много банки са неадекватни, с пропуски в прилагането на политиката, прозрачността и амбицията. Банките са изложени на рискове за климата и биоразнообразието, но също така спомагат за ескалирането им.

Констатации

  • Въпреки че големите банки са се ангажирали с постигане на нетна нула до 2050 г., само шест имат междинни цели за намаляване на емисиите. Повечето цели се фокусират върху интензивността, а не върху абсолютните намаления, с ограничено покритие на критични сектори като селско стопанство и химикали. Само една банка публикува цел за селското стопанство и нито една банка не е покрила сектора на химикалите.
  • Въпреки че над 75% от банките сега се ангажират с постепенно спиране на въглищата, политиките често се грижат за съществуващите клиенти, а не за климата. Само три банки ограничават финансирането за разширители на петрол и газ и само четири изискват планове за преход на клиентите. Най-притеснително е, че политиките на банките за изкопаеми горива имат ясни пропуски, съобразени с клиентските бази, а не с климатичните нужди.
  • Банките имат значително по-нисък резултат за биоразнообразието, отколкото за климата, със среден резултат от 35% в сравнение с 48%. Малко банки интегрират биоразнообразието в оценките на риска или определят подробни цели, свързани с биоразнообразието. Без по-добро използване на наличните инструменти банките не могат да оценят адекватно въздействието върху биоразнообразието.

Зелени финансови предизвикателства

Двадесет и четири банки са си поставили цели за екологично финансиране, но липсата на външен одит поражда опасения за грийнуошинг. Оповестяванията са непоследователни, а критериите за зелени финансови дейности липсват яснота. Повечето банки предоставят зелено финансиране на клиенти, които иначе биха били изключени от секторните политики.

За да преодолеят тези пропуски, банките трябва:

  • Да подсилят политиките си за изкопаеми горива и биоразнообразие с ясни, изпълними цели;
  • Да подобрят прозрачността и външния контрол на зелените финансови транзакции;
  • Да използват съществуващите инструменти за биоразнообразие като IBAT, за да оценят въздействието върху околната среда.

Банките трябва да действат спешно, за да приведат своите практики в съответствие с глобалните цели за устойчивост и наистина да се справят с двойната криза на климата и биоразнообразието. Европейският банков сектор има ключова роля в борбата с изменението на климата и загубата на биоразнообразие, но сегашните усилия далеч не отговарят на необходимото, са казва в заключение в материала.