15.11.2024

Най-големият корал в света е невредим от глобалното затопляне

Учени откриха най-големия корал в света на Соломоновите острови. Различен от кораловия риф, който представлява сбор от коралови колонии, този гигантски организъм е мрежа от коралови полипи, предава Евронюз.

Той е широк 34 метра и висок повече от пет метра, което го прави по-дълъг от най-големия бозайник в света, синия кит. Коралът е толкова огромен, че се вижда от космоса.

„Точно когато си мислим, че вече няма какво да открием на планетата Земя, ние откриваме масивен корал, съставен от близо един милиард малки полипи, пулсиращи от живот и цвят“, казва Енрик Сала, изследовател на National Geographic in Residence и основател на екипа на Pristine Seas, който направи откритието.

Мега коралът, за който се смята, че е на около 300 години, може да предостави уникална представа за историческите океански условия, посочва още Сала.

Как е открит най-големият корал в света?

Учените откриха огромния корал в югозападната част на Тихия океан при Соломоновите острови, когато работеха от изследователския кораб Pristine Seas. Той е три пъти по-голям от всеки открит досега корал.

Интересното е, че местната общност не е знаела за съществуването му, въпреки че се намира точно под повърхността на океана.

„Това е важно научно откритие, като намирането на най-високото дърво в света. Но има причина за тревога. Въпреки отдалеченото си местоположение, този корал не е застрахован срещу глобалното затопляне и други човешки заплахи“, добавя Сала.

Разнообразие от корали

Водите около тази страна са дом на над 490 разновидности на твърди и меки корали – втория най-голям брой видове в света в едно местообитание.

Подобно на рифовете, този тип корали са убежище за морски живот, включително млади рифови риби, раци и скариди, които се крият в куполообразната форма на коралите.

„Големи възрастни коралови колонии като тази допринасят значително за възстановяването на екосистемите на кораловите рифове поради техния висок репродуктивен потенциал. Докато близките плитки рифове бяха деградирали поради по-топлите води, доброто състояние на този голям здрав коралов оазис в малко по-дълбоки води е фар на надежда“, отбеляза Ерик Браун, учен по коралите в експедицията на Pristine Seas.

В момента само 8,4% от земния океан е защитен до известна степен.

„Това е природен паметник, който е свидетел на пристигането на първите европейци в тези води. Сега той съхранява информация за това как да оцелеем през вековете. Генетичният код на тези прости полипи е огромна енциклопедия, в която е написано как да преминем през множество неблагоприятни климатични условия“, добавя Браун.