17.08.2024

Най-голямата банка в Австралия спира финансирането на компании за изкопаеми горива

Най-големият кредитор в Австралия обяви, че ще спре финансирането на компании за изкопаеми горива, които не отговарят на целите на Парижкото споразумение за климата до края на 2024 г., съобщава Евронюз. Ходът на Commonwealth Bank (CBA) е необичаен, особено на фона на други конкуренти, които все още не са спрели да подкрепят бизнеса с въглища, петрол и газ.

В нов доклад CBA потвърди, че клиентите, които не успеят да изпълнят целите за намаляване на емисиите, съответстващи на Парижкото споразумение, няма да получат ново корпоративно или търговско финансиране или облигационни улеснения с падеж след 31 декември 2024 г.

Банката също така въведе „основни критерии“ за клиентите, които включват средносрочен план за намаляване на емисиите за 2035 г., както и амбиция за постигане на нетно нулево замърсяване, покриваща най-малко 95 процента от въглеродното замърсяване от преработка и добив.

Ще последват ли други банки примера?

В миналото CBA беше наречена „най-лошият нарушител на климата заради кредитирането на компании за изкопаеми горива“.

Групи за лобиране на климата сега я похвалиха като „първата от големите банки в Австралия, която обяви раздялата си с клиенти, разрушаващи климата“.

„CBA има кристално ясно послание към петролните и газовите компании – парите спират дотук и ако вашите планове не отговарят на глобалните цели за климата, ние няма да ви финансираме,“ заявиха от лобистката група Market Forces.

В същото време организацията разкритикува банковите конкуренти за решението им да отпуснат около 450 милиона евро на газовия гигант Santos, за да му помогнат с „мащабни и опасни планове за разширяване“.

„Акционерите, клиентите и служителите на ANZ, NAB и Westpac няма да са доволни, че тези банки отново нарушават обещанията си за климата и очакват да последват CBA“, казват още от Market Forces.

Сред тези четири големи банки CBA вече има най-малко отношение към газовата, въглищната и петролната промишленост, като финансирането на добива на изкопаеми горива е с относително ниските 0,2 процента от общите неизплатени заеми.

Какво стои зад решението на CBA?

В доклада си CBA обясни, че има „нарастваща загриженост относно честотата и въздействието на екстремните метеорологични явления“, добавяйки, че тези проблеми оказват неблагоприятно въздействие върху стойността на имотите, както и върху застраховката на някои домове.

Добавя се, че средните застрахователни премии са се повишили с 28 процента през годината до 31 март и се признава, че около 12 процента от домакинствата „изпитват изключителен стрес от достъпността на жилищната застраховка”.

„Въпреки че достъпността на застраховката все още не се е материализирала като финансов риск за банката, ние я идентифицирахме като възникващ риск“, става ясно от доклада на CBA.

Банката също така изчислява, че жилищните заеми с „висок физически риск“ от изменението на климата възлизат на милиарди австралийски долари, особено по отношение на рисковете от циклони, наводнения, горски пожари и покачване на морското равнище. Като цяло това е 2,2% от общата експозиция на CBA.