16.11.2024

Намерението на Тръмп да отмени климатичните политики на Байдън може да струва милиарди на САЩ

Възходът на Съединените щати като суперсила с чиста енергия може да бъде спряна от новоизбрания президент Доналд Тръмп, което допълнително ще овласти китайското лидерство и ще доведе до загуби от десетки милиарди долари инвестиции в други страни, се казва в нов доклад, цитиран от Гардиън.

Обещанието на Тръмп да отмени основни политики в областта на климата, приети по време на президентството на Джо Байдън, заплашва да насочи $80 милиарда инвестиции към други страни и да струва на САЩ до $50 милиарда загубен износ, установява анализът. По този начин ще бъдат отстъпени позиции на Китай и други нововъзникващи сили в надпреварата за производството електрически коли, батерии, слънчева и вятърна енергия за целия свят.

„САЩ все още ще инсталират огромно количество слънчеви панели и вятърни турбини, но премахването на тези политики ще навреди на кандидатурата на САЩ за лидерство в този нов свят. Енергийният преход е неизбежен и бъдещият просперитет на страните зависи от това да бъдат част от веригата за доставки на чиста енергия. Ако САЩ излезе от надпреварата, ще бъде много трудно да се върне отново. Страната може да пропусне шанса си да влезе в надпреварата за чисти технологии, докато всички останали, не само Китай, но Южна Корея и Нигерия, а и страните в Европа, правят същото“, казва Бентли Алън, експерт по екологична и политическа политика в университета Джон Хопкинс, който е съавтор на новото проучване.

Политиката на Байдън

При Байдън САЩ въведоха Закона за чиповете, Двупартийния закон за инфраструктурата и Закона за намаляване на инфлацията, всички от които целят в различна степен да се справят с климатичната криза, като същевременно подкрепят американското производство.

Само на Закона за намаляване на инфлацията, с неговите големи стимули за чиста енергия, се приписва, че е помогнал за създаването на около 300 000 нови работни места, като по-голямата част от 150 милиарда долара в нови производствени инвестиции се насочват към райони, контролирани от републиканците.

Тръмп обаче нарече тези разходи разточителни и се зарече да ги премахне.

„Незабавно ще прекратя новата зелена измама. За мен ще бъде голяма чест. Това е най-голямата измама в историята на всяка държава“, заяви новоизбраният президент малко преди победата си.

Този ход обаче може да бъде политически обременен, дори и с контрола на републиканците върху Конгреса, поради изобилието от нови работни места и фабрики в консервативно ориентирани райони. Но ако планът на Тръмп надделее, планираните производствени проекти в САЩ ще бъдат отменени, според новия доклад, оставяйки американските фирми да разчитат на задгранични доставчици за компоненти.

„Без тези инвестиции и данъчни кредити, индустрията на САЩ ще бъде спъната точно когато започва, отстъпвайки инициативата на други“, се посочва в доклада.

Износът също ще бъде ударен, прогнозира анализът, което ще позволи на американските конкуренти да завземат пазарен дял.

„Тези планове предполагат пълно неразбиране на това как работи световната икономика. Ако нямаме производствена база, няма как да продължим напред“, посочва Алън.

Тръмп говори за изковаване на „американско енергийно господство“, което се основава изцяло на изкопаеми горива, с повече сондажи за нефт и газ, съчетано с обещание за премахване на офшорни вятърни проекти и край на „лудостта“ на субсидиите за електрически автомобили. Очаква се новоизбраният президент да проведе широкомащабно премахване на правилата за околната среда и климата, след като се върне в Белия дом.

Китай е в изгодна позиция

Тези приоритети, идващи в момент, в който се прогнозира глобален пик на добива на петрол, а в същото време нараства натискът за предотвратяване на срива на климата, биха могли допълнително да затвърдят лидерството на Китай в производството на чиста енергия.

„Китай вече се чувства озадачен и скептичен към Закона за намаляване на инфлацията. Добавете Тръмп към уравнението и ще задълбочите този скептицизъм. Това е политически бум и крах. Когато става въпрос за продажба на чиста енергия на пазарите на трети страни, Китай изобщо не се притеснява“, казва Ли Шуо, специалист по климата в Института за политика на обществото в Азия.

Но дори програмата на Тръмп не се очаква да спре напълно инерцията на чистата енергия. Възобновяемите енергийни източници вече са икономически привлекателни и бизнесът се очаква да продължи да расте, макар и по-неравномерно. Доказателство за това е, че слънчевата енергия, чиито разходи се сринаха с 90% през последното десетилетие, беше добавена към американската мрежа с три пъти по-голяма скорост от газовия капацитет миналата година.

На преговорите на ООН COP29 в Азербайджан, които започнаха в понеделник, страните отново трябва да се борят с объркваща промяна в ангажимента на САЩ да се изправи срещу климатичната криза. Напускащата администрация на Байдън, която се опитва да обсъди текущите американски действия по време на преговорите, се надява нейните климатични политики да имат достатъчно сила, за да издържат отпора на Тръмп.

„Това, което ще видим, е дали въведените от нас политики ще се окажат устойчиви или ще отпаднат в даден момент“, призна в Баку Али Заиди, главен съветник по климата на Байдън.