25.11.2024

Наталия Мулин Агиар: ФМИ е един от лидерите в декарбонизацията на тютюневата индустрия

Наталия Мулин Агиар e Мениджър изпълнение на оперативните програми, свързани с екологичнa устойчивост на Филип Морис Интернешънъл (ФМИ). Тя разказа пред ESGnews.bg за предизвикателствата, пред които е изправена компанията по пътя към своето устойчиво развитие и декарбонизацията на сектора, как компанията работи със заинтересованите си страни и какви мерки предприема, за да намали емисиите по цялата верига на доставки. 

Тютюневата индустрия е изправена пред уникални предизвикателства, когато става въпрос за устойчиво бизнес развитие. Как се справя Филип Морис Интернешънъл с тези предизвикателства, особено по отношение на въздействието върху околната среда? 

Устойчивостта заема централно място в процеса на трансформация на ФМИ. Както знаете, ние предприемаме мерки, за да намалим най-голямото въздействие от дейността на компанията, а именно въздействието на нашите продукти върху здравето. Поставихме устойчивостта в центъра на нашата стратегия за трансформация, целяща премахване на цигарите в света. За да постигнем нашите амбиции за устойчивост, трябва да обърнем специално внимание на темите, които са съществени за нас, като изменението на климата определено е една от тези теми. Нашата стратегия е поставена на здрава основа, като сме дефинирали научно обосновани цели, които са фундаментът и онова, което ни стимулира да изпълняваме поетите ангажименти.

Каква е ролята на Филип Морис Интернешънъл за декарбонизацията на тютюневия сектор като цяло? 

Нашата работа говори сама за себе си. Ние споделяме съвсем открито пред какви трудности се изправяме, но не пропускаме да отчетем и впечатляващите си резултати в областта на устойчивото развитие. Получихме оценка AAA от CDP за четвърта поредна година за прозрачността при отчитане на нашите усилия, свързани с изменението на климата, водната сигурност и опазването на горите. Тази оценка e резултат от много сериозни стратегии за устойчивост, които се прилагат не само в нашите преки операции, но и по цялата ни верига за доставки. Ние сме наистина горди, че заемаме челните места по отношение на това какви ангажименти поемаме и как ги изпълняваме, работейки същевременно в тясно партньорство с нашите заинтересовани страни и нашите доставчици.

Как компанията работи с други заинтересовани страни, за да даде тласък на по-широкообхватна промяна? 

Работим в тясно сътрудничество с нашите доставчици. Разработили сме принципи за отговорно снабдяване и насърчаваме въвеждането на научно обосновани цели, но също така работим и върху многостранното сътрудничество, като например в качеството си на партньор и член на Световния бизнес съвет за устойчиво развитие (WBCSD), на Алианса за отговорен бизнес (RBA), както и като едни от първите, внедряващи препоръките на Работната група за финансови оповестявания, свързани с природата (TNFD), с което много се гордеем. Така че ние допринасяме, като наистина стимулираме прозрачността и необходимите разговори и сме част от дискусията, като се надяваме да съдействаме за изработване на решенията, от които се нуждаем.

Бихте ли споделили с нас кои са най-големите препятствия, с които се сблъсква Филип Морис Интернешънъл при намаляването на въглеродния си отпечатък? 

Да, ключовите предизвикателства са свързани с размера и комплексния характер на нашата верига за създаване на стойност, както и, разбира се, и с това, че решенията за ниски въглеродни емисии и нулеви нетни емисии все още на са напълно мащабируеми и напълно достъпни. Търсим решения в различни посоки, като работим директно с доставчиците в нашата верига на стойността.  Работим с тях на базата на принципите ни за отговорно снабдяване, изготвяйки насоки за тях, целящи по-нататъшно усъвършенстване на техните операции и подобряване на резултатите. Подпомагаме ги и при въвеждането на научно обосновани цели. Работим съвместно с критично важни доставчици във връзка със събирането на данни и докладването на отчетените парникови емисии, както и във връзка с интегрирането на принципите за устойчивост, като използваме възможностите за изграждане на капацитет, базиран на най-добрите практики на ФМИ, в рамките на нашата програма за ускоряване на устойчивото развитие.

Кои са основните източници на въглеродни емисии в операциите на Филип Морис Интернешънъл и какво прави компанията за намаляването им?

Операциите на ФМИ включват, разбира се, нашите производствени обекти, където се произвеждат продуктите ни, но също така и нашите продажби, офиси и складове по целия свят. Основните източници на въглеродни емисии в преките ни операции са свързани с производствените ни мощности, но към тях трябва да добавим и нашия автопарк и търговски представители по целия свят. В производството работим директно заедно с тях, за да изпълним ангажиментите си за въглеродна неутралност, базирайки се преди всичко на данните за парниковите емисии, след което се насочваме към намаляване на потреблението ни и следователно на емисиите от всички наши преки операции. След това, разбира се, насърчаваме прехода от изкопаеми горива към възобновяеми енергийни източници и инвестициите в собствено производство, и не на последно място с оглед изискванията за компенсиране на оставащите ни емисии, инвестираме във висококачествени въглеродни кредити, когато са налични или при разработване на проекти, но също така и в разработването на собствени проекти за въглеродни кредити във веригата ни за създаване на стойност.

Какви мерки взима Филип Морис Интернешънъл по отношение на емисиите по цялата си верига за доставки?

Емисиите от обхват 3 представляват над 90% от общия ни отпечатък на парникови газове през 2023 г., така че за нас е изключително важно да разработим ключови стратегии за тях. Работим по категориите с най-големи емисии по цялата верига на стойността. Работим с доставчиците ни на суров тютюн, т.е. веригата за доставки на тютюн, за да намалим емисиите от няколко вида дейности, например сушенето на тютюна, като през последните години успяхме да преминем от използване на неустойчиви към използване на устойчиви горива при сушенето, допълнително намалявайки интензивността на въглеродните емисии, свързани с нашата верига за доставки на тютюн. Също така работим с веригите ни за директни доставки на материали за по-нататъшно събиране на първични данни, като по този начин преминаваме от методологии, базирани на разходите, към първични данни и следователно към повече прозрачност и видимост за това как се извършва отчитането, и подкрепяме конкретни доставчици в това да продължат да намаляват емисиите, което от своя страна допринася за намалението на собствените ни емисии от обхват 3. От миналата година също така разработваме и внедряваме стратегия в нашата логистика, за да подобрим допълнително транспорта и да намалим емисиите, които след това ни разпределят чрез тези дейности.

Една от вашите глобални цели е да убедите пушачите да преминат от тютюнопушене към бездимни алтернативи.  Бавен ли е този процес и как планирате да постигнете това в дългосрочен план?

Компонент от първостепенна важност в нашата трансформация е това да убедим пушачите да спрат да пушат. В случаите, когато те не могат или не искат да спрат, ги насърчаваме да преминат към бездимните ни продукти.  Не бих казала, че напредъкът е бавен предвид факта, че ние тръгнахме по този път преди 10 години, а вече 40% от нетните ни приходи през 2023 г. са свързани с бездимни продукти, като амбицията ни е две трети от приходите ни да се формират от бездимни алтернативи до 2030 г. Това наистина е съществено важен и задължителен процес за нашата трансформация и той стана възможен не само благодарение на инвестициите от страна на ФМИ, но и чрез съвместна работа с правителствата и публичния сектор, така че нашите потребители и по-широката общественост да бъдат информирани за въздействието на бездимните ни категории и следователно да бъдат и насърчени да приемат бездимните алтернативи и да преминат на тях.