Новата Европейска комисия на Урсула фон дер Лайен получи в сряда окончателното одобрение от Европейския парламент, което позволява на изпълнителната власт да встъпи в длъжност на 1 декември и да даде старт на петгодишния законодателен цикъл.
Предложената Комисия получи получи 370 гласа “за”, 282 “против” и 36 “въздържали се” от депутатите в Страсбург, достатъчно, за да бъде приета. Това ще бъде вторият мандат на Урсула фон дер Лайен като председател на Комисията, след като през юли 2019 г. членовете на ЕП избраха нейната първа Комисия.
Приоритети на новата Комисия
Във встъпителната си реч фон дер Лайен обеща челната позиция на Комисията, фокусирана върху съживяването на стагниращата икономика на ЕС, повишаване на конкурентоспособността, намаляване на бюрокрацията, отключване на инвестиции и затваряне на пропастта в иновациите със Съединените щати и Китай.
Подкрепата за Украйна, отбраната, управлението на миграцията, разширяването, действията в областта на климата, бюджетната реформа и върховенството на закона също ще бъдат сред най-важните приоритети на нейния екип, които ще бъдат оформени от смяна на дясното крило в целия блок.
“Нашата борба за свобода може да изглежда различна за миналите поколения. Но залозите са също толкова високи. Тези свободи няма да дойдат безплатно. Това ще означава вземане на трудни избори. Това ще означава огромни инвестиции в нашата сигурност и просперитет. И преди всичко това ще означава да останем обединени и верни на нашите ценности”, каза фон дер Лайен пред депутатите.
По време на последвалия дебат някои членове на ЕП подчертаха, че е необходимо новата Комисия бързо да започне да се справя с предизвикателствата, пред които е изправена Европа. Те призоваха Комисията да подобри европейската конкурентоспособност в светлината на засилващата се глобална конкуренция, да приложи Европейския зелен пакт, да осигури енергийна независимост и да изгради отбранителен съюз в отговор на продължаващата война в Украйна. Други сигнализираха за своето неодобрение на новия колегиум на членовете на Комисията, отбелязва euronews.com.
Очаква се колегиумът на членовете на Комисията да встъпи в длъжност на 1 декември за мандат от 5 години.