Зелените политики на Нова Зеландия са изложени на риск, тъй като правителството отменя екологични реформи в опит да даде тласък на разклатената икономика и да изпълни обещанията, дадени на своите избиратели, съобщава Reuters. Откакто пое властта миналата година, дясноцентристката коалиция на премиера Кристофър Луксън обяви, че ще отмени забраната за проучване на нефт и газ, ще отложи ценообразуването на селскостопанските емисии пет години назад и ще насърчи повече добив.
Това е част от промяна на приоритетите на правителството към увеличаване на износа, за да се подкрепи икономика, която е нараснала само с 0,3% през годината до март 2024 г., най-ниският ѝ растеж за същия период на пандемията през 2020 г., и която има дефицит по текущата сметка на 6,8% от БВП. Износът съставлява близо една четвърт от икономиката на Нова Зеландия.
„Икономическата ситуация за мен е може би най-лошата поради набор от обстоятелства, които мога да си спомня в моя зрял живот. Така че, когато се появи възможността да подкрепим повторното появяване на минералния сектор, тя беше водена от доста брутално разбиране за това какво е нашето икономическо положение“, казва министърът на ресурсите Шейн Джоунс.
Селскостопанският сектор, включително риболовът, допринася с 5% за икономиката и представлява около 80% от общия износ. Фермерите, които помогнаха на правителството на Луксън да дойде на власт, казаха, че екологичните политики, на които коалиционното правителство даде заден ход, биха направили млечните продукти и месото твърде скъпи за производство.
Но докато фермерите и компаниите приветстваха промените, еколозите критикуват това, заявявайки, че е недалновидна политика.
Миналата седмица националният превозвач Air New Zealand се отказа от целта си за емисии до 2030 г., позовавайки се на забавяне на нови самолети и високи цени на екологично чисто гориво. Опозиционната Зелена партия заяви, че е загрижена, че “нискоамбициозният подход на правителството към изменението на климата” ще насърчи повече компании да последват примера.
В доклад на правителствената комисия по климата, публикуван миналата седмица, се казва, че има значителни рискове Нова Зеландия да изпълни своите цели за вътрешни емисии за 2030 г. и 2035 г. и обещаното намаляване на метана от животни и отпадъци. Прогнозата на Министерството на финансите за миналата година е, че смекчаването може да струва до 23,5 милиарда новозеландски долара (14 милиарда долара).
План за изменението на климата
Правителството заяви, че работи върху план за изменението на климата, който включва засаждане на повече дървета, увеличаване на доставките на възобновяема енергия и инвестиране в авангардни технологии за намаляване на емисиите.
Министърът на климата Саймън Уотс казва, че правителството очаква да постигне целта за 2030 г., но признава, че е необходима още работа, за да се постигне целта за 2035 г.
„Правителството се ангажира да постигне целите си за изменението на климата, но начинът, по който правим това, ще бъде различен от предишните правителства на Нова Зеландия. Това правителство използва подход с най-ниски разходи, за да постигне нашите климатични цели. Ние няма да затворим сектори, които стимулират нашата икономика и износ“, посочва той.
Еколозите обаче твърдят, че това не е достатъчно. Съдиректорът на Изследователската мрежа за изменение на климата на Университета в Отаго Сара Уолтън коментира, че Нова Зеландия ще бъде изправена пред значителни репутационни и финансови щети, ако не изпълни целите.
„За компаниите е по-важно от всякога да намалят своите емисии, за да останат конкурентоспособни в международен план по отношение на веригите за доставки“, категорична е Уолтън.
Обещанията на правителството
След като гласуването в селските райони помогна на трипартийното коалиционно правителство да дойде на власт миналата година, правителството обеща да изтегли селското стопанство от схемата за търговия с емисии. Селскостопанските емисии ще продължат да бъдат облагани с данък от 2030 г., но правилата за защита на „значими природни зони“ в подкрепа на биоразнообразието се прекратяват.
Други сектори, към които правителството се насочва, са енергетиката и минералните ресурси. Новата власт ще позволи отново проучването на нефт и газ, което бившият премиер Джасинда Ардерн забрани през 2018 г., в опит да намали вноса на въглища, да увеличи износа на горива и да запази ниски цените на енергията за обществеността и малкия бизнес.
Правителството също си е поставило цел да удвои износа на минерали до 2 милиарда новозеландски долара за 10 години и обяви инвентаризация на своите ресурси. То също така предложи бърз процес на съгласие, който би позволил на минни компании да заобиколят текущите разрешения за ресурси, ако успеят да спечелят одобрението на министрите.
Синди Бакстър, председател на екологичната група Kiwis against Seabed Mining, се притеснява, че това ще позволи да се осъществи спорен проект за добив на морското дъно на западния бряг на Нова Зеландия.
„Това е красиво парче океан с рифове и морски живот, което може да бъде напълно унищожено от минното дело на морското дъно“, обясни Бакстър.